Czas pracy
Warto jednak przy tym pamiętać, że dla zagadnienia jakim jest czas pracy szkolenia są nieodłącznym i niezbędnym elementem. Wynika to z faktu, że tylko pozornie jest to proste i nie wymagające szczegółowego rozumienia zagadnienie.
Dla rozumienia pojęcia - czas pracy, niezbędne jest zrozumienie, że jego wymiar jest wskazywany dla konkretnego okresu rozliczeniowego. W zależności od tego o jakim systemie pracy będzie mowa Kodeks Pracy przewiduje różnorodne okresy rozliczeniowe. Wyróżnić można zatem takie okresy rozliczeniowe, jak miesiąc, dwa miesiące, kwartał i rok.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze
szkolenia dla kadr:
Na tej podstawie dokonuje się planu czasu pracy pracowników, a następnie określenie czy doszło do wystąpienia godzin nadliczbowych.W celu właściwego obliczenia czasu pracy konieczne jest skorzystanie z metody, która została wskazana w art. 130 Kodeksu Pracy. Jest to ogólna zasad, którą stosuje się do wszystkich systemów poza prac w ruchu ciągłym.
Tym samym wskazuje się, że wymiar czasu pracy można wyliczyć poprzez;- pomnożenie liczby 40 godzin przez liczbę dni w danym okresie,
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, tzw. dni wystających,
- obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia:
Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel,
szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy
Od tak wyliczonych godzin należy oczywiście odjąć czas usprawiedliwionej nieobecności czyli urlop lub choroba.
Trzeba przy tym pamiętać, że dni świąteczne obniżają wymiar czasu pracy. Oznacza to, że każde święto to zmniejszenie wymiaru o 8 godzin. Sytuacja taka nie ma jednak miejsca, kiedy dane święto przypada na niedzielę.
Listę dni wolnych od pracy, w tym także świąt określa ustawa o dniach wolnych od pracy. Natomiast, kiedy święto przypada w sobotę, pracownik musi otrzymać dzień wolny w pozostałe dni pracy.