Co to jest odprawa celna?
Odprawa celna - dzisiaj to pojęcie jest nieznane naprawdę wielu różnym przedsiębiorcom, a zasadniczo naprawdę szkoda. Okazuje się bowiem, że w przypadku wejścia na międzynarodowy rynek jest ono ciągle jeszcze jak najbardziej aktualne. Co tutaj należy zatem wiedzieć z tego akurat zakresu?
Prawo celne szkolenia - ważna inwestycja
Zanim jednak przejdziemy dalej, warto orientować się, że rozpoczynając jakiekolwiek sprowadzanie czy importowanie towarów, a już na pewno poza granice Polski, trzeba koniecznie wręcz zainwestować w dobrej jakości prawo celne szkolenie, szkolenie Incoterms 2020 oraz szkolenia intrastat 2016.
Do czego odnoszą się te dwie ostatnie nazwy? Otóż Incoterms to jest zbiór reguł dotyczących międzynarodowego handlu - teoretycznie nie wymagany pod kątem prawnym, jednak zwyczajowo bardzo często wykorzystywany.
Z kolei zaś Intrastat to zasady międzynarodowej statystyki. Generalnie naprawdę warto wybrać się na takie szkolenia, ponieważ one w przystępny i zrozumiały sposób wytłumaczą wszelkie kwestie związane właśnie z zasadami handlu. To są naprawdę istotne sprawy, których nie można bagatelizować.
Co to jest odprawa celna?
Co to jednak w zasadzie jest ta odprawa celna? Otóż to kontrola na granicy - dokumentów, towaru, transportu. Przede wszystkim jednak dokumentów. Zasadniczo na terenie Unii Europejskiej taka odprawa jest znacząco uproszczona jeśli w ogóle istnieje. jednak w przypadku importu i eksportu do krajów spoza Unii jak najbardziej już się pojawia i to zazwyczaj we wcale nie okrojonym zakresie. Warto tu podkreślić, że kontroli na granicy może zostać poddana tylko dokumentacja, część towaru albo też cały towar. Generalnie importer wcale nie musi być obecny przy kontroli.
No dobrze- jak jednak przygotować się do takiej odprawy celnej, jak przewieźć towary przez granicę? Przede wszystkim trzeba zadbać o stosowne zgłoszenie celne. Oprócz tego jednak konieczne jest przygotowanie szeregu dokumentów, z czym najważniejsza w zasadzie wydaje się być dobrze wystawiona faktura. Warto podkreślić, że przejście z towarem przez granicę krajów spoza UE naprawdę czasem jest dość skomplikowaną kwestią.