Co nowego wnosi ustawa o prawie wodnym?

Przedsiębiorców związanych z prawem wodnym znowu spotkała niespodzianka – prawo to zostało po raz kolejny w krótkim czasie zaktualizowane. Tym razem zmiany są powiązane głównie z kompatybilnością z prawami i przepisami o gospodarce wodnej obowiązujące w całej Unii Europejskiej.

Gamma - Co nowego wnosi ustawa o prawie wodnym?


Co nowego wnosi ustawa o prawie wodnym?

Przedsiębiorców związanych z prawem wodnym znowu spotkała niespodzianka - prawo to zostało po raz kolejny w krótkim czasie zaktualizowane. Tym razem zmiany są powiązane głównie z kompatybilnością z prawami i przepisami o gospodarce wodnej obowiązujące w całej Unii Europejskiej.

Generalnie, ustawa prawo wodne 2019 zmienia zakres obowiązków i wymagań dotyczących przyznawania różnego rodzaju decyzji administracyjnych i pozwoleń. Ponadto, zmienia warunki inwestowania w różnego rodzaju projekty, związane z korzystaniem ze zbiorników wodnych. Co to oznacza w praktyce dla przedsiębiorcy?

Jeżeli ktoś do tej pory prowadził biznes oparty na działalności i użytkowaniu takich akwenów, będzie musiał upewnić się, że normy wyznaczone przez nowelizacje prawa są spełnione. W przypadku potencjalnych inwestorów, o ile zmianom uległo finansowanie pewnych działalności, mogą zostać pokrzyżowane lub odroczone w czasie pewne projekty lub zamysły.

Nowe prawo wodne, podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę w zeszłym roku, spotkało się z pewną dozą niepewności ze względy na to, że było już po raz któryś zaktualizowane na przestrzeni kilku lat, przez co niepewności inwestycji i ich ryzyko podejmowania zwiększyło się. Przepisy te, jakkolwiek, mają służyć lepszej ochronie środowiskowej.

Czy ich realizacja rzeczywiście się do tego przyczyni? Na to odpowiedzieć może tylko czas, doświadczenie i obserwacje poczynione na drodze implementacji tych przepisów w życie. Ustawa o odpadach również się zmieniła i wymaga od przesiębiorców większego zaangażowania w ewidencjowaniu gospodarki odpadami.

Dotyczyć ma jednak przede wszystkim dużych przedsiębiorców, choć nie zwalnia to z odpowiedzialności wszystkich obywateli za rozmyślne działania mające na celu gospodarkę odpadami. Ustawa o ochronie środowiska 2019 jest odpowiedzią na potrzeby związane z troską o środowisko i rozpoznaniem efektów, jakie zachodzą w otaczającym nas środowisku - pytaniem pozostaje, czy rzeczywiście przyczyni się do lepszej ochrony środowiska?

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza