Zarządzanie pracą zdalną i wirtualnym zespołem
Praca zdalna to coraz częściej świadomy wybór pracodawcy, który chce w ten sposób obniżyć koszty powierzchni biurowej czy relokacji pracowników.

Zarządzanie pracą zdalną i wirtualnym zespołem
Równie często, praca zdalna nie jest świadomym, spokojnie zaplanowanym przez pracodawcę procesem, ale koniecznością podyktowaną nagłymi, nieprzewidywalnymi okolicznościami, jak obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce, czy też inna przyczyna dłuższego unieruchomienia w domu pracownika, który jest dla pracodawcy bardzo ważnym specjalistą, praktycznie nie do zastąpienia, szczególnie w najbliższej perspektywie czasu.
Kolejny powód, aby wziąć pod uwagę zdalną formę wykonywania pracy jest obecna sytuacja na rynku pracy, na którym pracodawcom jest coraz trudniej pozyskać wysoko wykwalifikowanego pracownika, a możliwość zaoferowania mu zdalnej formy pracy, stanowi bardzo istotny czynnik motywujący do podjęcia się danej pracy.
Wiele organizacji i wielu jej liderów bardzo mocno się broni, nawet przed próbą choćby częściowej lub czasowej wirtualizacji pracy. Poniekąd mają rację, ponieważ tradycyjne metody zarządzania zespołem, stosowane w biurze, nie sprawdzą się w zarządzaniu na odległość. Praca z wirtualnym zespołem wymaga zarówno zmiany sposobu podejścia do ludzi jak również innych metod działania.
Zmiana w sposobie podejścia do ludzi powinna w pierwszej kolejności dotyczyć zbudowania wysokiego poziomu zaufania do pracowników oraz wysokiego poczucia odpowiedzialności pracowników za powierzone im zadania.
Zmiana metod działania powinna w pierwszej kolejności obejmować dostosowanie sposobów komunikowania się i współpracy przy realizacji zadań w zespole a także zmiany narzędzi wyznaczania, monitorowania oraz rozliczania realizacji zadań przez pracowników.
KILKA SZYBKICH PORAD DO NATYCHMIASTOWEGO WDROŻENIA
Jeżeli jesteś jednym z tych liderów, którzy muszą – może już od najbliższego poniedziałku – przestawić swój zespół na pracę zdalną z domu, to „tu i teraz, na już” warto zadbać o następujące zmiany w sposobie pracy Twojego zespołu:
- KOMUNIKACJA – zaplanuj sposób i częstotliwość Twojego kontaktu, zarówno z każdym pracownikiem z zespołu jak też z całym zespołem jednocześnie (tzw. wirtualne spotkania). Warto również zadbać o bezpośrednią komunikację pracowników ze sobą, szczególnie przy wykonywaniu wspólnych zadań.
- RYTM PRACY – ludzie w pracy funkcjonują w rytmie biurowym, a w domu funkcjonują w swoim prywatnym rytmie domowym. Jako lider, musisz zadbać o rytm i tempo pracy w domu, dlatego zanim pracownicy sami sobie nie wypracują swojego, efektywnego rytmu pracy w domu, staraj się „porcjować” im zadania na względnie krótkie etapy, które będziesz mógł często i regularnie monitorować.
- DOWODY WYKONANEJ PRACY – skoro to nowa dla Ciebie sytuacja, to dopóki nie będziesz mógł w pełni ufać, że praca została wykonana, musisz zdefiniować taką formę „zdalnego” raportowania bieżącej pracy, abyś nie miał wątpliwości, że praca została rzeczywiście wykonana.
- STOPNIOWO ZWIĘKSZAJ SAMODZIELNOŚĆ – to oczywiście wymaga czasu, ale jeżeli przekonasz się, że Twój zespół potrafi efektywnie pracować z domu i że możesz im zaufać, to w rewanżu za ich odpowiedzialne podejście do pracy, stopniowo zwiększaj ich samodzielność i swobodę w kształtowaniu ich personalnego rytmu pracy.
Jeżeli potrzebujecie więcej podpowiedzi lub macie pytania dotyczącej zdalnej pracy, zapraszamy na webinar poświęcony pracy zdalnej
Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building’u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!
- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej