Równie często, praca zdalna nie jest świadomym, spokojnie zaplanowanym przez pracodawcę procesem, ale koniecznością podyktowaną nagłymi, nieprzewidywalnymi okolicznościami, jak obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce, czy też inna przyczyna dłuższego unieruchomienia w domu pracownika, który jest dla pracodawcy bardzo ważnym specjalistą, praktycznie nie do zastąpienia, szczególnie w najbliższej perspektywie czasu.
Kolejny powód, aby wziąć pod uwagę zdalną formę wykonywania pracy jest obecna sytuacja na rynku pracy, na którym pracodawcom jest coraz trudniej pozyskać wysoko wykwalifikowanego pracownika, a możliwość zaoferowania mu zdalnej formy pracy, stanowi bardzo istotny czynnik motywujący do podjęcia się danej pracy.
Wiele organizacji i wielu jej liderów bardzo mocno się broni, nawet przed próbą choćby częściowej lub czasowej wirtualizacji pracy. Poniekąd mają rację, ponieważ tradycyjne metody zarządzania zespołem, stosowane w biurze, nie sprawdzą się w zarządzaniu na odległość. Praca z wirtualnym zespołem wymaga zarówno zmiany sposobu podejścia do ludzi jak również innych metod działania.
Zmiana w sposobie podejścia do ludzi powinna w pierwszej kolejności dotyczyć zbudowania wysokiego poziomu zaufania do pracowników oraz wysokiego poczucia odpowiedzialności pracowników za powierzone im zadania.
Zmiana metod działania powinna w pierwszej kolejności obejmować dostosowanie sposobów komunikowania się i współpracy przy realizacji zadań w zespole a także zmiany narzędzi wyznaczania, monitorowania oraz rozliczania realizacji zadań przez pracowników.
KILKA SZYBKICH PORAD DO NATYCHMIASTOWEGO WDROŻENIA
Jeżeli jesteś jednym z tych liderów, którzy muszą – może już od najbliższego poniedziałku – przestawić swój zespół na pracę zdalną z domu, to „tu i teraz, na już” warto zadbać o następujące zmiany w sposobie pracy Twojego zespołu:
KOMUNIKACJA – zaplanuj sposób i częstotliwość Twojego kontaktu, zarówno z każdym pracownikiem z zespołu jak też z całym zespołem jednocześnie (tzw. wirtualne spotkania). Warto również zadbać o bezpośrednią komunikację pracowników ze sobą, szczególnie przy wykonywaniu wspólnych zadań.
RYTM PRACY – ludzie w pracy funkcjonują w rytmie biurowym, a w domu funkcjonują w swoim prywatnym rytmie domowym. Jako lider, musisz zadbać o rytm i tempo pracy w domu, dlatego zanim pracownicy sami sobie nie wypracują swojego, efektywnego rytmu pracy w domu, staraj się „porcjować” im zadania na względnie krótkie etapy, które będziesz mógł często i regularnie monitorować.
DOWODY WYKONANEJ PRACY – skoro to nowa dla Ciebie sytuacja, to dopóki nie będziesz mógł w pełni ufać, że praca została wykonana, musisz zdefiniować taką formę „zdalnego” raportowania bieżącej pracy, abyś nie miał wątpliwości, że praca została rzeczywiście wykonana.
STOPNIOWO ZWIĘKSZAJ SAMODZIELNOŚĆ – to oczywiście wymaga czasu, ale jeżeli przekonasz się, że Twój zespół potrafi efektywnie pracować z domu i że możesz im zaufać, to w rewanżu za ich odpowiedzialne podejście do pracy, stopniowo zwiększaj ich samodzielność i swobodę w kształtowaniu ich personalnego rytmu pracy.
Jeżeli potrzebujecie więcej podpowiedzi lub macie pytania dotyczącej zdalnej pracy, zapraszamy na webinar poświęcony pracy zdalnej
Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u? Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Budowanie zaufania w zespole to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i regularnych działań. To nie jest coś, co dzieje się z dnia na dzień. Zaufanie w zespole tworzy przestrzeń, w której ludzie czują się swobodnie i bezpiecznie, co sprzyja lepszej współpracy i wyższej efektywności.
Zaufanie to nie tylko relacja – to niewidzialny klej, który łączy członków zespołu, umożliwiając im wspólne realizowanie nawet najbardziej ambitnych celów. Bez zaufania nawet najlepiej wykwalifikowane grupy mogą napotykać bariery, które skutecznie hamują ich działania.
Zdrowe relacje to coś znacznie więcej niż tylko przyjemny dodatek. To fundament szczęśliwego życia. Relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i wsparciu mogą stać się kluczem do harmonii – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.
W świecie biznesu kultura organizacyjna to znacznie więcej niż modne hasło. Jest to fundament, na którym opiera się sukces każdej firmy. Wpływa na zaangażowanie zespołu, satysfakcję z pracy oraz ogólną efektywność. Świadome jej kształtowanie może stać się kluczem do trwałego rozwoju i przewagi konkurencyjnej. Czy to proste? Nie do końca.
Jest to to kluczowy wskaźnik lojalności klientów, który pozwala lepiej zrozumieć, jak Twoja firma, produkt czy usługa są postrzegane przez klientów. Mierzy on prawdopodobieństwo, z jakim klienci polecą Twoją markę innym. To czyni go niezastąpionym narzędziem w zarządzaniu doświadczeniami klientów. Wynik NPS może wynosić od -100 do +100. Im wyższy wynik, tym lepiej – oznacza to większą lojalność klientów.