Teoria potrzeb Alderfer’a – teoria ERG (model erg)

Dowiedz się jak uniknąć frustracji związanej z niezaspokojeniem swoich potrzeb. Spróbuj osiągnąć harmonię i poczucie bezpieczeństwa zanim zrobią to inni.

Gamma - Teoria potrzeb Alderfer'a – teoria ERG (model erg)

Teoria erg (model erg) - teoria potrzeb


Alderfer podzielił potrzeby na trzy kategorie, od ich pierwszych liter wywodzi się druga nazwa teorii:
E – existance needs – potrzeby egzystencjonalne – obejmujące potrzeby fizjologiczne;
R – relatedness needs – potrzeby kontaktu – dotyczące kontakty społeczne z ludźmi;
G – growth needs – potrzeby rozwoju – związane z wzbogacaniem osobowości, poszerzaniem wiedzy, samorealizacją.

Teoria potrzeb - zgodnie z nią postępujący proces zaspokajania potrzeb z wyższych kategorii powoduje frustracja związana z niezaspokojeniem potrzeb niższego szczebla. Wynikiem frustracji będzie powrót do potrzeb niższego szczebla i poszukiwanie sposobów na ich zaspokojenie. Jednostka może być motywowana równocześnie wszystkimi potrzebami, nie tak jak przypadku teorii Maslowa, gdzie jednostka kolejno musiała realizować coraz wyższe potrzeby w pełni, aby przejść na wyższy poziom, przez co np. dopiero gdy 100% potrzeb fizjologicznych było zaspokojonych, jednostka dążyła do osiągnięcia poczucia bezpieczeństwa.

Ciekawym uzupełnieniem tych informacji (teoria potrzeb) będzie szkolenie Zarządzanie stresem i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu lub inne nasze szkolenia w dziale "Szkolenia otwarte Warszawa". Zapraszamy serdecznie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Budowanie zaufania w zespole to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i regularnych działań. To nie jest coś, co dzieje się z dnia na dzień. Zaufanie w zespole tworzy przestrzeń, w której ludzie czują się swobodnie i bezpiecznie, co sprzyja lepszej współpracy i wyższej efektywności.
Zaufanie to nie tylko relacja – to niewidzialny klej, który łączy członków zespołu, umożliwiając im wspólne realizowanie nawet najbardziej ambitnych celów. Bez zaufania nawet najlepiej wykwalifikowane grupy mogą napotykać bariery, które skutecznie hamują ich działania.
Zdrowe relacje to coś znacznie więcej niż tylko przyjemny dodatek. To fundament szczęśliwego życia. Relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i wsparciu mogą stać się kluczem do harmonii – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.
W świecie biznesu kultura organizacyjna to znacznie więcej niż modne hasło. Jest to fundament, na którym opiera się sukces każdej firmy. Wpływa na zaangażowanie zespołu, satysfakcję z pracy oraz ogólną efektywność. Świadome jej kształtowanie może stać się kluczem do trwałego rozwoju i przewagi konkurencyjnej. Czy to proste? Nie do końca.
Jest to to kluczowy wskaźnik lojalności klientów, który pozwala lepiej zrozumieć, jak Twoja firma, produkt czy usługa są postrzegane przez klientów. Mierzy on prawdopodobieństwo, z jakim klienci polecą Twoją markę innym. To czyni go niezastąpionym narzędziem w zarządzaniu doświadczeniami klientów. Wynik NPS może wynosić od -100 do +100. Im wyższy wynik, tym lepiej – oznacza to większą lojalność klientów.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza