Thinking in Bets:

Gamma - Thinking in Bets:

    Annie Duke, mistrzyni pokera, która została konsultantem biznesowym, uczy nas, jak oswoić się z niepewnością i w wyniku tego zacząć podejmować lepsze decyzje.

    Podczas meczu Super Bowl XLIX trener drużyny Seahawks, Pete Carroll, podjął jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji w historii futbolu: kiedy zostało 26 sekund do końca, a jego drużyna przegrywała czterema punktami, apelował o grę górą zamiast o przekazanie piłki do biegacza. Rzut został jednak przechwycony i tym sposobem Seahawks przegrali. Krytycy nazywają to najgłupszą grą w historii. Ale czy ta decyzja była aż tak zła? Czy Carroll wykonał tak naprawdę świetny ruch, który został zrujnowany przez brak szczęścia?

    Nawet najlepsza decyzja nie przynosi za każdym razem pozytywnych rezultatów. Zawsze jest ten element szczęścia, którego nie kontrolujemy i zawsze istnieją pewne ukryte informacje, niewidoczne gołym okiem. A więc kluczem do długotrwałego sukcesu (bez nieustannego zamartwiania się i narażania swojego zdrowia psychicznego) jest zakładanie pewnych rzeczy: jak pewna jestem? Jakie są prawdopodobne scenariusze, według których może się dana sytuacja potoczyć? Jaka decyzja ma największe prawdopodobieństwo przerodzenia się w sukces? Albo czy mój sukces to najzwyklejszy w świecie fart czy skutek świetnej, świadomej decyzji?

    Annie Duke, zwyciężczyni World Series of Poker i obecny konsultant biznesowy, opiera się na przykładach zaczerpniętych z biznesu, sportu, polityki i (oczywiście) pokera, aby przedstawić czytelnikom narzędzia, które każdy z nich może użyć, aby lepiej radzić sobie z poczuciem niepewności i zacząć podejmować lepsze decyzje. Większości osób dużą trudność sprawia powiedzenie „nie jestem pewny”, szczególnie w świecie, który bardzo ceni, a nawet nagradza pewność siebie. Jednak profesjonalni gracze w pokera czują się komfortowo wiedząc, że najlepsze decyzje nie zawsze prowadzą do takich samych rezultatów, a złe decyzje nie zawsze niosą za sobą negatywne efekty.

    Książka składa się z sześciu rozdziałów: „Life is poker, not chess”, „Wanna bet?”, „Bet to learn: fielding the unfolding future”, „The buddy system”, „Dissent to win”, „Adventures in mental time travel”.

    Duke uważa, że menedżerowie biznesowi mogą wiele nauczyć się z różnych sztuczek stosowanych w pokerze. „Kluczem jest stworzenie kultury, dzięki której jesteśmy dumni z podejmowanych przez nas decyzji i procesu temu towarzyszącemu, a tym samym z pokorą przyjmujemy nawet te negatywne rezultaty” - mówi Duke. „ Kiedy podejmujemy ważną decyzję biznesową, prawdopodobieństwo porażki to ok. 25% albo więcej. Tak samo jak w pokerze, zawsze mamy niepełną informację, więc nie do końca kontrolujemy uzyskany wynik. Za to cały proces jest właśnie pod naszą kontrolą.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Zobacz nasze szkolenia.
    Jak prawidłowo oceniać pracowników? Czy przywództwa można się nauczyć? Jak zostać charyzmatycznym liderem? Jak budować zaangażowanie w firmie?

    Zapraszamy.


    W naszej firmie, odpowiednikiem zespołu graczy jest zespół kierowniczy. Naszą najlepszą ochroną przed złymi decyzjami jest rygorystyczny proces podejmowania decyzji, który upewnia nas w przekonaniu, że matematyka jest całkowicie po naszej stronie. Duke mówi, że „jeśli przedyskutujemy wszystkie czynniki i ustalimy plan działania ze współpracownikami, omawiając wszystkie prawdopodobne scenariusze do każdego z tych czynników, ludzie poczują się lepiej przez uczciwość intelektualną i jakość procesu podejmowania decyzji.  

    Poprzez zmianę sposobu myślenia, z potrzeby pewności do trafnego szacowania tego, co wiemy, a czego nie, będziemy mniej podatni na negatywne emocje, odruchowe uprzedzenia i destrukcyjne nawyki podczas podejmowania przyszłych decyzji. Staniemy się bardziej pewni siebie, spokojniejsi, współczujący i zaczniemy odnosić więcej sukcesów.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Książka autorstwa Setha Godina zachęca do tego, aby wprowadzić do swojego życia pewien wyjątkowy element – nazywany fioletową krową. Prostota tego przekazu odkrywa głębszy sens lektury: fioletowa krowa jest niczym innym, jak pewnym celem marketingowym i biznesowym, motywującym do działania i do tworzenia produktów oraz usług, które są atrakcyjne i wyróżniające się na tle innych.Podtytuł książki brzmi: „Zmień się i...
    Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy...
    Często słyszy się, że wymiana pracownika może kosztować firmę nawet dwa razy tyle, ile wynosiło jego roczne wynagrodzenie – ale czy zdawałeś sobie sprawę, że utrata kluczowego pracownika w nieodpowiednim momencie może kosztować nawet miliardy dolarów? Książka „Love’em or Lose’em” opowiada historię Johna, inżyniera osiągającego świetne wyniki, który dokonał ważnego odkrycia technologicznego i starał się otrzymać 15% podwyżki. Kiedy prośba...
    Menedżerowie HR i inni specjaliści w tej dziedzinie muszą wiedzieć, co robić w trudnych sytuacjach dotyczących swoich pracowników, dyscypliny czy zwolnień. Aby pomóc osobom pracującym w dziale zasobów ludzkich, specjaliści Shawn Smith i Rebecca Mazin opracowali 200 typowych i dokuczliwych pytań, z którymi takie osoby najczęściej spotykają się w swojej codziennej pracy.Książka „The HR Answer Book” omawia wiele problemów, z...
    „17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński,...

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza