Weteran wojskowy Martin Dempsey i czterdziestoletni profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley Ori Brafman przyjaźnią się już od niemal dziesięciu lat. Pomimo, że nie mieli ze sobą praktycznie nic wspólnego, ich współpraca przyniosła owocne rezultaty i pewien przekaz: ich nowa książka, „Radical Inclusion”, bada przywództwo i opisuje zmiany, których wymaga ono od liderów.
Pierwsza bardzo znana książka Brafmana, „The Starfish and the Spider” skupiała się na sile zdecentralizowanych organizacji, Dempsey z kolei służył jako przywódca armii, gdzie w siłę rosły coraz to kolejne zdecentralizowane sieci terrorystyczne. W ich wspólnym dziele autorzy podkreślają, że w obecnym, bardzo złożonym świecie, przywódcy powinni skupić się na „radykalnej integracji, włączeniu”, angażując w to jak największą liczbę ludzi, a nie podążać w kierunku wykluczenia, co współcześnie jest bardzo częstym zjawiskiem.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.
Zobacz też:
Dempsey i Brafman w przekonujący sposób udowadniają, że obecni liderzy konkurują o zaufanie tych, którymi dowodzą znacznie bardziej niż dawniej. Zakładają, że natura władzy się zmienia i nie powinna być mierzona tylko przez pryzmat kontroli, jaka jest nad kimś sprawowana. Proponują nowe metody i argumentują je przykładami z życia codziennego, z biznesu, społeczności akademickiej, środowiska i wojska.
Podczas przedstawiania swoich argumentów, autorzy wprowadzają pewne koncepcje, które wyraźnie odkrywają zarówno możliwości, jak i słabości dzisiejszego przywództwa:
- Radykalna Integracja - strach przed utratą kontroli w naszym szybkim, złożonym i poddanym szczegółowej analizie środowisku popycha nas w stronę wykluczenia – czyli w najgorszym możliwym kierunku. Zamiast tego, liderzy powinni rozwinąć w sobie instynkt integracji. Słowo „radykalna” jedynie podkreśla konieczność tego procesu.
- Era Cyfrowego Echa – szybkość i dostępność informacji tworzy „cyfrowe echo”, które sprawia, że fakty zaczynają podważać zaufanie pomiędzy liderem i jego podwładnym.
- Zrzeczenie się kontroli, aby zachować siłę – siła i kontrola swego czasu szły ręka w rękę, ale tak już się nie dzieje. W dzisiejszym środowisku, kontrola bardzo kusi, ale rzadko kiedy prowadzi do optymalnych, przystępnych, zrównoważonych rozwiązań. Liderzy muszą z niej rezygnować i zacząć się nią dzielić, aby w ten sposób zachować siłę.
Metody opisane w „Radical Inclusion” są warte zapamiętania, a sama książka zawiera wiele inspirujących historii. Od konfrontacji młodego weganina ze swoimi przeciwnikami na Uniwersytecie w Berkeley, do niespodziewanego gościa przyjętego przez młodego porucznika podczas zimnej wojny, od refleksji nad znaczeniem Burning Mana, do dyskusji na temat wyzwań stawianych w „pokoju dowodzenia” (ang. White House Situation Room), „Radical Inclusion” uzbroi cię w narzędzia przywódcze, dzięki którym sprostasz wszystkim zadaniom związanym z pozycją lidera.
Premiera książki zaplanowana jest na marzec 2018 roku.