Książka ta oferuje naukowe i bardzo rygorystyczne podejście do psychologii społecznej. Jej najnowsza wersja została wzbogacona o nowe tematy i poprzez liczne historie z życia codziennego objaśnia przeprowadzone badania oraz ich wyniki.
Każdy rozdział rozpoczyna krótki opis sytuacji, która wyjaśnia pewną koncepcję społeczno-psychologiczną podpartą doświadczeniami autora, a następnie przywoływane są wydarzenia historyczne, wyjaśniające teorie z zakresu psychologii społecznej.
Książka składa się z 15 rozdziałów, między innymi:
- Dysonans poznawczy a potrzeba podtrzymywania samooceny
- Spostrzeganie społeczne: jak dochodzimy do rozumienia innych ludzi
- Konformizm: wpływanie na zachowanie
- Atrakcyjność interpersonalna: od pierwszego wrażenia do związków uczuciowych
- Agresja: dlaczego ranimy innych ludzi
- Uprzedzenie: przyczyny i lekarstwa
- Poznanie społeczne: w jaki sposób myślimy o świecie społecznym
- Postawy i zmiana postaw:: wpływanie na myśli i uczucia
- Rozumienie siebie:: w jaki sposób poznajemy samych siebie
Dzięki lekturze wpłyniemy na swoje krytyczne myślenie – opierając się na licznych przykładach, autorzy zachęcają czytelników, aby lepiej przeanalizowali swoje tendencyjne poglądy na temat psychologii społecznej. Znacznie szybciej zrozumieją oni wyjaśniane pojęcia dzięki wcześniej wspomnianym krótkim historiom otwierającym każdy rozdział.
Dodatkowo, autorzy wprowadzają pewną równowagę pomiędzy najnowszymi odkryciami naukowców a klasycznymi badaniami w tej dziedzinie i zachęcają uczniów do zagłębienia się w ich historię i do analizy porównawczej.