Porażki zazwyczaj burzą naszą życiową równowagę, wprowadzając zamęt i wywołując niechciane emocje. Okazuje się, że nie zawsze musi się to tak kończyć. Paweł Fortuna w swojej książce udowadnia czytelnikom, że porażka może mieć na nas pozytywny wpływ, weryfikując nasze życiowe cele oraz relacje z innymi ludźmi.
W takich momentach najczęściej przekonujemy się o tym, na kogo tak naprawdę możemy liczyć. Dodatkowo uczymy się pokory i kształtujemy siebie samych. Niepowodzenia zmuszają nas do poważnego zastanowienia się nad naszym życiem, dzięki czemu udoskonalamy je, stając się bardziej efektywnymi i świadomymi siebie osobami.
Często porażka jest uznawana za temat tabu. W Polsce nieczęsto stanowi ona temat rozmów, ponieważ ludzie się jej zwyczajnie wstydzą. Polakom znacznie łatwiej jest krytykować innych, gorzej z oceną samego siebie. Przeglądając książki psychologiczne również można łatwo zauważyć, że znacznie więcej miejsca przypisuje się dyskusjom na temat sukcesu. Paweł Fortuna przypomina nam, że naszą osobowość i całe życie kształtują jednak nie tylko sukcesy, ale również niepowodzenia. Życie bez porażek nie mogłoby istnieć i poruszenie tego tematu jest niezwykle ważne, szczególnie we współczesnych czasach, kiedy wśród większości społeczeństwa widzimy nastawienie na sukces. Dlatego też autor tytułem swojej książki sugeruje, aby z cytryn zrobić lemoniadę.
Książka pomaga nam odpowiedzieć na fundamentalne pytania: jakie jest nasze podejście do porażek? Czy traktujemy je jako dobrą lekcję, która pomaga nam udoskonalić nasze życie? Jak powinniśmy stawiać czoła porażkom i jak nauczyć tego dzieci? Czego uczymy się przez niepowodzenia, jakie napotykamy na naszej drodze?
Podzielona została na pięć rozdziałów, a autor przeanalizował porażkę pod każdym możliwym względem. Zawarł w nich badania, a także liczne przykłady z życia codziennego, historie i anegdoty. Język jest przystępny, aczkolwiek nie należy do najprostszych, dlatego lektura wymaga dużego skupienia i koncentracji. To świetna pozycja wyjaśniająca jak można teorię psychologii wykorzystać w praktyce.
W rozdziale pierwszym, zatytułowanym „Anatomia porażki”, poznajemy jej dogłębny obraz, wraz z wszelkimi doznaniami, jakie nam przy niej towarzyszą. Jej proces składa się z trzech etapów: przyczyn, sposobów radzenia sobie i jej następstw.
Kolejna część, zatytułowana „Porażka w społeczeństwie osiągnięć” to opis tego zjawiska w środowisku osób głodnych sukcesu. Autor pokazuje, w jaki sposób ludzie ją odbierają: najczęściej czują wstyd, zakłopotanie i ma to bardzo negatywny wpływ na ich życie. Wiele osób w ogóle nie jest w stanie przyznać się do porażki i nie dopuszcza jej nawet do siebie. Przez to odczuwają przed nią strach i próbują zachowywać się w sposób perfekcyjny. A przez odrzucenie wszelkich ryzykownych zadań paradoksalnie prowadzi to do kolejnej porażki.
Następne rozdziały opisują głównie sposoby radzenia sobie z nią – zarówno przed jak i po. Autor zaznacza również to, że porażka może mieć swoje pozytywne strony. Dzięki temu zapoznajemy się z licznymi opcjami i wyjściami z trudnych sytuacji, które pomogą nam w życiu codziennym.
Książka „Pozytywna psychologia porażki” to poradnik, który nie podaje czytelnikom gotowych sposobów na to, jak uniknąć niepowodzeń. Bardziej stara się ich nakierować, udzielając rad, które opiera na obszernej wiedzy psychologicznej i licznych badaniach z tej dziedziny. Niczego nie narzuca, ale sugeruje liczne rozwiązania problemów, z jakimi borykają się ludzie. To idealne połączenie teorii z praktyką.