Powrót pracownika po urlopie wychowawczym

Gamma - Powrót pracownika po urlopie wychowawczym

    Każdy opiekun prawny dziecka ma prawo do trzyletniego urlopu wychowawczego (w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony), do momentu, aż dziecko skończy cztery lata. Jeśli natomiast urlop wychowawczy zaczyna się w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony, to automatycznie kończy się on z dniem wygaśnięcia tej umowy i może zostać przedłużony pod warunkiem przedłużenia kontraktu.

     

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Gamma – firma szkoleniowa roku.

    Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.

    Zapoznaj się z całym działem szkoleń menadżerskich: szkolenie menadżerskie

     

    Jeśli po wygaśnięciu pierwszej umowy, pracownik podpisze umowę o pracę w kolejnym miejscu, jest możliwe przejście na urlop wychowawczy na okres niewykorzystany u pierwszego pracodawcy.

    Pracodawca ma obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy po zakończeniu przez niego urlopu wychowawczego. Mało tego, pracownik ma prawo powrócić do pracy nawet bez zgody pracodawcy, chociaż w tym wypadku firmie należy się 30 dni przystosowania do nowej sytuacji.

    Jeżeli pracodawca z jakichś względów odmówi pracownikowi powrotu do pracy i nie dopuści go do wykonywania obowiązków - pracownik może dochodzić swoich praw. Wracając z urlopu wychowawczego pracownikowi należy się to samo wynagrodzenie - nawet, jeśli nastąpi zmiana stanowiska.

    Wszelkie nieprawidłowości związane z powrotem z urlopu wychowawczego można zgłosić do Sądu Pracy, który będzie dochodził złamanych przez pracodawcę praw.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
    Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
    Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
    Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
    Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza