Co to jest autorytet?
Autorytet najprościej zdefiniować, jako szacunek i zaufanie do decyzji wyżej postawionych osób. Opiera się on przede wszystkim na statusie osoby wydającej polecenia,

Autorytet najprościej zdefiniować, jako szacunek i zaufanie do decyzji wyżej postawionych osób. Opiera się on przede wszystkim na statusie osoby wydającej polecenia, jak i przeszłych doświadczeniach osób podległych jej, związanych z przyjmowanymi od przełożonego poleceniami.
Kluczową kwestią dla człowieka, który chce zyskać autorytet jest to, by każdy, któremu wydaje polecenie miał poczucie, że jego zadanie jest istotne i rozumiał swoją rolę w zespole. Lider, którego zespół nie darzy autorytetem, może napotkać duże problemy z dyscypliną pracowników.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Wybierz nasze szkolenia.
Dowiesz się m.in. jak budować zespół, jak wzmocnić motywację w sobie i organizacji, jak utrzymać najlepszych pracowników w firmie, jak skutecznie zarządzać projektami wg PMI.
Przy budowaniu własnego autorytetu należy pamiętać o tym, żeby podwładnych traktować z należnym im szacunkiem, budować relację z nimi w oparciu o wzajemną uczciwość i szczerość.
Autorytet może powstać naturalnie w związku z naszą wiedzą i postawą, sprawiającą, że wszyscy widzą nas, jako osobę kompetentną, na której można polegać. Nie ma jasnych kryteriów oceny tego czy ktoś cieszy się autorytetem czy nie, to kwestia czysto uznaniowa, którą trudno zamknąć w kliku prostych słowach.
Moc autorytetu – najsolidniejszy fundament zarządzania
Modele przywództwa zakładają, że podstawową metodą wpływu lidera na zespół jest osobisty przykład. To, w jaki sposób jest postrzegany przez podwładnych wpływa na postawy pracownicze,…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej