W ostatnich czasach szczególnie popularne stało się zakładanie własnego (małego lub nie tak małego) biznesu. jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla osób, dążących do samozatrudnienia.
Taka decyzja niesie za sobą wiele trudnych czynności, które muszą zostać wykonane, aby przedsięwzięcie to miało jakiekolwiek szanse przetrwania. do takich obowiązków bez wątpienia należy utworzenie profesjonalnego biznes planu. Bez względu na to, czy składamy go razem z wnioskiem o dotację do Urzędu
Pracy, czy też tworzymy szczegółowy plan działania i całego przedsięwzięcia, czy też chcemy zaprezentować pomysł potencjalnym współpracownikom, a może nawet sponsorom - musi on być wykonany według pewnych kryteriów i powinien zawierać kilka podstawowych szczegółów. Pierwszą częścią dobrze skonstruowanego biznes planu jest życiorys profesjonalny osoby, lub osób zakładających firmę.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Gamma. W poprzednim roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Oferujemy szkolenia HR, managerskie, sprzedażowe i szkolenia dla administracji publicznej. W rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” po raz kolejny zajęliśmy 1 miejsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Zaliczać powinny się w to informacje dotyczące historii kariery, wykształcenia, wcześniejszych projektów. Następnie, należy opisać dość szczegółowo plan, pomysł na biznes, zawrzeć potencjalne produkty lub usługi, jakie będziemy oferować. Bardzo ważne jest zawarcie także rozeznania rynku, konkurencji i miejsca na rozwój biznesu.
Zarys przychodów i wydatków na kolejne 12 miesięcy od momentu założenia firmy także jest obowiązkowym punktem każdego biznes planu. Choć powinien być on jak najbardziej optymistyczny, należy także zawrzeć potencjalne zagrożenia, czyli również tzw. "scenariusz pesymistyczny". Na koniec należy także zawrzeć harmonogram planowanych działań.