Teambuilding w nowoczesnej firmie
XXI wiek to czas, w którym praca wygląda dość specyficznie. W większości bowiem firm czy korporacji pracuje się w zespołach. Co więcej warto zauważyć, że za takie korporacje czy firmy możemy uznać dzisiaj także i biura projektowe, szkoły, szpitale, fundacje, ośrodki szkoleniowe i wiele, wiele innych. Tak naprawdę mało jest zawodów, w których pracuje się solo. Z tego też powodu warto stawiać na teambuilding.
Teambuilding - co to jest?
Co jednak oznacza to określenie? Otóż generalnie chodzi tu o budowanie zespołu. W końcu w firmie często mamy sytuacje, że nagle musimy zatrudnić nowe osoby i stworzyć z nich zespół, zmienić składy dotychczas istniejących zespołów albo w istniejącym zespole coś zmienić, ponieważ nie pracuje on zbyt dobrze. W tych wszystkich sytuacjach pomogą nam właśnie firmowe imprezy pracownicze nastawione na teambuilding. Co jednak należy stanowczo podkreślić - wcale nie jest tak, że imprezy pracownicze są tylko i wyłącznie dla nowych zespołów. Czasem bowiem niestety okazuje, że zespół składa się z ludzi, którzy kompletnie się nie znają.
Ogólne zasady wyboru imprezy pracowniczej
Co to jednak są te imprezy pracownicze? Czy chodzi o to, żeby się napić, wyjść potańczyć? Zdecydowanie nie! takie imprezy nastawione są na jakąś aktywność i służą różnym celom, o tym jednak powiemy jeszcze poniżej. Na razie warto jeszcze podkreślić, że spotkania integracyjne generalnie rzecz ujmując nie powinny odbywać się wtedy, kiedy w firmie jest naprawdę wiele pracy albo kiedy pracownicy mają dużo zadań i są obciążeni psychicznie. Chyba oczywiście, że sytuacja wymaga dość szybkiego poznania się zespołu.
Rodzaje imprez integrujących pracowników
Przed chwilą powiedziane zostało, że imprezy takie służą nie tylko poznaniu się. Jak to możliwe? Otóż zwróćmy uwagę na to, że można poznawać się od różnych stron. W jednych grupach istotne będzie, aby osoby poznały się nieco bardziej od strony prywatnej, w innych zaś, żeby wyłonił się naturalny przywódca oraz żeby inne osoby określiły jasno swoje miejsce w grupie. Warto przybliżyć to zagadnienie na kilku przykładach.
- Grupa do zadań specjalnych
Przypuśćmy, że mamy zespół osób, które szybko muszą się poznać, ponieważ zaraz będą wykonywały najtrudniejsze zadania w firmie od ogromnym obciążeniem stresowym. Wówczas ciekawym pomysłem będzie np. spotkanie integracyjne w formie szkolenia survivalowego. Wówczas na pewno wyłoni nam się przywódca grupy, a ponadto każdy członek grupie dowie się, jak działa w sytuacji stresowej i jak sobie poradzić z presją. - Grupa pracująca w familijnej atmosferze
W niektórych grupach zawodowych pośpiech jest najmniej wskazaną rzeczą. Dzieje się tak np. w zespole księgowych. Tu lepiej będzie, jeśli osoby poznają się bardziej na stopie rodzinnej. Idealnym wyjściem zatem będzie spotkanie się na saunie czy w spa albo organizacja pikniku. - Problem ze wzajemną motywacją
W niektórych grupach istnieje również dość spory problem z motywacją. Pracownicy nie potrafią tam wzajemnie się wspierać. Wtedy z kolei może pomóc spotkanie integracyjne w formie wyjścia na ściankę wspinaczkową. Wówczas każdy dowie się, jak funkcjonuje pod wpływem stresu oraz nauczy się działać zespołowo.
Korzyści dla pracodawcy
Jak zatem widać, takie wyjazdy czy spotkania integracyjne dla firm zdecydowanie pomagają wytworzyć zgrane, dobrze pracujące zespoły. Niemniej jednak warto poruszyć jeszcze jedno zagadnienie. Mianowicie kierownik firmy czy przedsiębiorca może dzięki takim spotkaniom integracyjnym łatwo wyłuszczyć osobę, która nieco zakłóca funkcjonowanie zespołu. Warto zatem obserwować przebieg takich zajęć albo też umówić się na kontakt telefoniczny z ich organizatorem. Jeśli bowiem w firmie od dłuższego czasu coś się działo nie tak, a szkolenie pokaże, że jedna osoba zawsze tylko zakłóca pracę zespołu i nie chce nikogo motywować, to może się okazać, że lepiej jest zakończyć z nią współpracę. I w drugą stronę - takie spotkania stanowią szansę dla odkrycia naprawdę niesamowitych talentów niektórych pracowników, które można potem wykorzystać.