Szkolenie przez zabawę, czyli co gry integracyjne wnoszą do grupy?
Wyjazdy integracyjne dla firm coraz częściej przybierają urozmaicone formy, bardzo odległe od dobrze wszystkim znanych wyjazdów hotelowych.
Obecnie tworzy się je w oparciu o team building, który ma za zadanie, na podstawie konkretnego scenariusza, wzmocnić więzy między pracownikami, stworzyć podstawy zaufania oraz znacząco poprawić kouminikację w zespole, a to wszystko pod czujnym okiem trenera, który na koniec dokładnie analizuje z grupą wyniki wspólnego działania. Coraz większą popularnością cieszą się gry i zabawy integracyjne, które budują zaufanie, odkrywają liderów, a także pomagają wyrabiać dobre nawyki właściwej kultury pracy.
Zabawy integracyjne – różne formy wspólnego spędzania czasu
Współczesna integracja może się opierać na rozmaitych pomysłach. Organizatorzy wynajdują coraz ciekawsze i bardziej nietypowe rozwiązania, które nie dość, że dostarczają adrenaliny i dobrej zabawy, to na dodatek przynoszą wiele korzyści z zakresu doskonalenia umiejętności miękkich.
Wielką popularnością cieszą się na przykład rozmaite zabawy integracyjne w formie gier indoorowych, które często mogą mieć charakter typowo szkoleniowy. Czym się one wyróżniają?
Gry szkoleniowe i ich cechy charakterystyczne – wyjazdy integracyjne dla firm w wersji edukacyjnej
Ćwiczenia i gry szkoleniowe to szeroki zbiór narzędzi, dzięki którym można stymulować grupę do intensywnej pracy. Definicja głosi, że są to zaplanowane działania o charakterze szkoleniowym, z wyznaczonym celem dydaktycznym, których realizacja często wychodzi poza jeden, utarty schemat. Oznacza to, że wcale nie musi być tylko jednego rozwiązania danej gry, a jej zakończenie zależy od kreatywności i jakości pracy uczestników.
Gra szkoleniowa musi mieć ściśle określony cel, często tworzony w oparciu o zjawisko rywalizacji i konfliktu. Dzięki temu zawodnicy mogą zmierzyć się z trudną sytuacją, pełną przeszkód i zawirowań. Drugą cechą gry są ściśle określone zasady działania, nad których przestrzeganiem czuwa trener-szkoleniowiec. Muszą być one dokładnie wyjaśnione na samym początku każdego ćwiczenia. Wśród nich znajduje się również tzw. zasada kończąca, po której następuje zakończenie gry oraz późniejsza analiza wyników.
Gry szkoleniowe wymagają od uczestników interakcji, zarówno między sobą, jak również z rekwizytami znajdującymi się w ramach świata gry. Zmusza to każdą z osób do aktywnego uczestnictwa, które prowadzi do rozwoju szeregu kompetencji.
Szkolenia integracyjne a zdobywanie kompetencji
To właśnie wspomnianymi kompetencjami odróżnia się gra integracyjna od zwykłej zabawy. Pozwala ona bowiem na rozwój intelektualny i emocjonalny pracowników oraz na doskonalenie ich pracy w zespole. Końcowa analiza wyników oraz wyciąganie wniosków, połączone z przeniesieniem ich na sytuację firmową, dają szansę na skuteczne doskonie konkretnych umiejętności, tak bardzo przydatnych w codziennych realiach służbowych.