Szkolenia i zajęcia outdoor - podstawowe informacje
Każdy przedsiębiorca doskonale dzisiaj wie, że aby osiągnąć sukces, musi przede wszystkim postawić na swoich pracowników. Nie tylko powinni być to najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach, lecz również powinni oni dobrze ze sobą współpracować. W jaki jednak sposób możemy stworzyć taki zgrany i dobry zespół? XXI wiek aż obfituje we wszelkiego rodzaju pomysły, jednak szczególnie warto zainteresować się zagadnieniem szkoleń i zajęć outdoorowych.
Outdoor - charakterystyka szkoleń
Na początku warto zadać sobie pytanie, co to są w ogóle za szkolenia typu outdoor? Otóż na swój sposób są to wyjazdy mające na celu integrację. Jednak tu nie mamy do czynienia ze zwiedzaniem, imprezami itp. Wręcz przeciwnie - wyjazdy outdoorowe najczęściej posiadają rys survivalu. Oczywiście jednak w różnym stopniu, który sami możemy modyfikować.
Na rynku znajdziemy bez problemu zarówno wyjazdy dla pracowników, na których dominują różne, w miarę proste gry terenowe, jak i naprawdę ekstremalne wyjazdy, na których rozwijana jest siła przetrwania w różnych ekstremalnych warunkach.
Wyjazdy pracownicze w ramach outdoor
Warto jednak trochę dokładniej przedstawić, czym są takie wyjazdy. Otóż zazwyczaj związane są one z wyjazdem w teren - do lasu, w góry, nad jezioro. Elementem obowiązkowym są różne "niecodzienne" dla jego uczestników atrakcje, takie jak - spanie pod namiotem, ogniska itp.
Jednak to nie jest tylko miniatura obozu harcerskiego. Te wyjazdy mają bowiem na celu wykształcić pewne umiejętności w swoich uczestnikach oraz nauczyć ich współpracy, zatem muszą zawierać pewne zadania specjalne. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć będą to gry integracyjne, jazda konna, wspinaczka, gry na orientację, nauka survivalu, zejście do jaskini i wiele, wiele innych.
Wybór odpowiedniego wyjazdu
Teraz jednak warto zastanowić się nad tym, co w zasadzie mamy wybrać z tak bogatej oferty różnych wyjazdów. Otóż przede wszystkim musimy dokładnie bardzo określić, jakie umiejętności chcemy odkryć czy wzmocnić w naszych uczestnikach. Praca ze zwierzętami, jak jazda konna, na pewno pomaga w nauce cierpliwości. Wspinaczka pomaga pokonać własne lęki i nauczyć się stawiać czoła wyzwaniom. Survival bardzo wzmacnia naszą pewność siebie i rozwija samodyscyplinę.
Ponadto wszelkie gry zespołowe w trudniejszych warunkach, pokazują przede wszystkim prawdziwe charaktery i umiejętności uczestników. Może też być tak, że podczas takiego szkolenia odkryjemy, że dana osoba zupełnie nie pasuje do reszty zespołu! Najczęściej jednak tego typu wyjazdy uczą współpracy, dbania o siebie nawzajem, co razem tworzy dobrany zespół.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Czy należy odłożyć na później wszystkie formy integracji, spotkań firmowych, warsztatów i atrakcji dla zespołu? Zdecydowanie nie.
Szkolenie team building to unikalne doświadczenie.
Zobacz też nasze
szkolenie z motywowania. Zapraszamy!
Czas, miejsce i firma
Jak zatem widać, taka ekstremalna nieco wyprawa może okazać się strzałem w dziesiątkę dla zespołu, który jeszcze do tej pory się nie "dotarł". Pozostaje jednak kwestia tego, jaką firmę szkoleniową wybrać, jaki czas i miejsce.
Otóż zacznijmy od zagadnienia czasu - na szkolenia survivalowe różni pracodawcy decydują się nawet i zimą. Ważne jest jednakże, aby nie wybrać terminu w czasie, kiedy w firmie jest największe obłożenie z pracą. Już abstrahując od tego, że będzie nam brakowało rąk do pracy, weźmy pod uwagę, że takie szkolenia to jednak nieraz duży wysiłek psychiczny dla naszych pracowników, zatem nie powinni oni być w tym czasie obciążeni jeszcze nawałem roboty.
Ponadto warto przedyskutować dokładnie z instruktorem nasze cele i jego poprosić o radę odnośnie wyboru optymalnego szkolenia i miejsca. Pamiętajmy, że szkolenie też musi być dostosowane do możliwości fizycznych i kondycji jego uczestników!
Jak zaś ma to wyglądać z firmą szkoleniową? Tu istotny jest fakt, żeby szkolenie prowadziło kilka osób. Powinna to być optymalnie jedna osoba znająca się na psychologii, jedna na survivalu oraz oczywiście jednak na biznesie - trener biznesu.
Ponadto ważne są także opinie o danej firmie - sprawdźmy zatem różne komentarze. Nie będą one co prawda źródłem obiektywnej prawdy, jednak powinny nam pomóc zdecydować, które szkolenie będzie najbardziej odpowiednie dla naszych pracowników. Nie bójmy się także prawdziwych survivalowych szkoleń - to właśnie o nie chodzi, a nie o kiepską namiastkę survivalu.