Różni pracownicy, różne ćwiczenia
Dla wielu pracodawców szczytem prób tworzenia zespołu jest wyjechanie wspólnie z podwładnymi do hotelu, odbycie prelekcji i pozwolenie na wolną zabawę suto zakrapianą alkoholem.
Finałem takiego sposobu „integrowania” pracowników są często mniejsze lub większe skandale firmowe i co za tym idzie psucie atmosfery w miejscu pracy. Tym samym nie jest to droga, którą można osiągnąć coś więcej niż tylko kilka imprezowych wspomnień nie mających żadnego, pozytywnego wpływy na efektywność pracy zespołu. Jak zatem poprawić wydajność pracowników? Kluczem do tego są techniki ujęte w ogólnym pojęciu teambuilding.
W szerokim ujęciu integracja pracowników może dotyczyć tego, jak będą oni ze sobą współistnieli w prac, jak będą kształtowały się ich relacje towarzyskie i finalnie, jaką wytworzy to atmosferę w miejscy pracy. Tym samym nie są to wyróżniki, które mają bezpośredni wpływ na jakość wykonywanej pracy, a jedynie na jej otoczenie. Co za tym idzie, nawet najbardziej wyszukane imprezy firmowe nie będą przynosiły ani pracownikom, ani tym bardziej pracodawcy korzyści w postaci poprawy wyników.
Chcąc wykorzystać firmowy wyjazd do tego, by był on efektywnym źródłem poprawy jakości pracy zespołu konieczne jest użycie technik teambuildingu. Nie są one trudne, choć w swych najbardziej zaawansowanych etapach wymagają już pomocy specjalistów. Ich głównym założeniem jest jednak to, że pracownicy tworząc zespół wcale nie muszą być zintegrowani, tak jak rozumie się w tradycyjny sposób.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Imprezy integracyjne dla pracowników są niezwykle ważne. Z tego też powodu każdy pracodawca powinien być świadomy, jak duże znaczenie ma budowanie relacji w grupie pracowników. W obecnych czasach odchodzi się od tradycyjnego modelu spotkań integracyjnych, jeśli nie masz pomysłu na szkolenia integracyjne sprawdź nasze propozycje:
Kluczem do dobrego, efektywnego wykorzystywania pracy zespołu jest wewnętrzna inercja energii, wspólne zaufanie oraz wiara w możliwości tak swoje, jak i kolegów z zespołu. Podobnie, jak drużyny sportowe, czy nawet jednostki wojskowe także zespoły pracowników muszą ten duch drużyny ćwiczyć, choćby uczestnicząc w
grach terenowych organizowanych przez profesjonalistów zajmujących się teambuildingiem. Nie chodzi bowiem o to, by zgrywały się one w boju, ale były do niego przygotowane zarówno merytorycznie, jak i właśnie w sensie siły zespołu.
Warto zwrócić uwagę także na to, że ćwiczenia teambuilding nie są szczególnie trudne i mogą być wykonywane przez wszystkich pracowników niezależnie od wieku czy kondycji. Wszystko zależy jedynie od tego, czego oczekujemy od
szkolenia integracyjnego i jakiego rodzaju pracownicy wykonują zadania. Dlatego też konieczne jest prawidłowe określanie zarówno własnych potrzeb menagera, jak i konieczności, którym podlegają sami pracownicy.