Gry scenariuszowe czyli kreatywna integracja
O tym, jak ważną rolę w świecie nowoczesnego biznesu odgrywa profesjonalna integracja, nie trzeba przekonywać nikogo, kto na co dzień zajmuje się zarządzaniem zespołem ludzi bądź posiada doświadczenie pracy w korporacji.
Dobrze zgrany zespół to gwarancja nie tylko przyjemnej atmosfery w miejscu pracy, ale również owocnej współpracy, wzajemnego wspierania się przez pracowników, a co za tym idzie poprawy efektywności firmy oraz jakości oferowanych przez nią rozwiązań.
Dlatego w każdej poważnej firmie organizuje się zajęcia outdoorowe, wyjazdy dla firm czy firmowe imprezy integrujące, w czasie których pracownicy uczestniczą m. in. w zorganizowanych przez specjalistów zajęciach integracyjnych.
Zajęcia te przyjmują często formę tzw. gier fabularnych, czyli symulacji konkretnych sytuacji życiowych połączonych z konkretnymi zadaniami, w czasie których pracownicy lepiej się poznają oraz kształtują modele współpracy i komunikacji, które następnie wykorzystują w pracy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Wyjazdy integracyjne to świetna metoda zacieśnienia więzi w zespole (szkolenia team building). Często pozwalają na przyjemne spędzenie czasu i jednoczesne rozwiązanie konfliktów lub problemów, które dręczą zespół. Na wyjazd integracyjny warto spojrzeć jak na proces, który ukierunkowuje pracowników na wspólny cel, poprawia komunikację, przekształca przywództwo z nadzoru w przewodnictwo.
Poznaj nasze przykładowe zabawy integracyjne:
Gry fabularne przyjmują przeróżne postacie, ale wspólnym mianownikiem jest konieczność komunikacji dla osiągnięcia ustalonego celu.
Na początku uczestnicy gry integracyjnej są wprowadzani w jej tematykę oraz często dzieleni na podgrupy. Na tym etapie dowiadują się, że są np. reprezentantami zarządów kilku spółek, przywódcami fikcyjnych państw, odkrywcami na bezludnej wyspie, agentami poszukującymi podłożonej bomby itp. - jedynym ograniczeniem jest pomysłowość organizatora.
Następnie uczestnicy otrzymują zadanie - oczywiście adekwatne do wyobrażonego świata, w którym się znajdują. I tak reprezentanci zarządu będą dążyli do wynegocjowania jak najkorzystniejszych warunków z punktu widzenia swojej spółki (podgrupy), przywódcy państw mogą rozwiązywać międzynarodowe konflikty lub prowadzić negocjacje gospodarcze, odkrywcy będą poszukiwać ukrytego skarbu bądź próbować przetrwać, a w przypadku agentów gra może przybrać charakter zabawy detektywistycznej, wymagającej logicznego i dedukcyjnego myślenia.
W czasie takich scenariuszy uczestnicy ćwiczą różne umiejętności - negocjacje, współpracę w podgrupie w sytuacji rywalizacji, komunikację między podgrupami, umiejętność niestandardowego podejścia do problemów - a także lepiej się poznają i integrują.
Jak pokazują powyższe przykłady, pole do wymyślania ciekawych gier fabularnych jest nieograniczone, a w obliczu rozwoju technik integracyjnych nowe, oryginalne pomysły są na wagę złota.
Szczególnie cenne są te gry szkoleniowe, które ćwiczą różnego rodzaju umiejętności miękkie (integracja), a także scenariusze niewrażliwe na pogodę, tj. takie, które można zorganizować zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu. Ponieważ zaś dla pracownika uczestnictwo któryś raz z rzędu w tej samej grze jest nudne i mało pożyteczne, wciąż pojawiają się nowe pomysły na urozmaicenie tego rodzaju aktywności.