Jak słuchać innych - czyli Team Building w praktyce
Sprawnie działający zespół powinien z jednej strony kierować się zasadami podobnymi do rodziny, z drugiej strony – działać jak sprawna maszyna, osiągająca dzięki wspólnemu wysiłkowi cel w jak najszybszym czasie.
Przykłady zabaw stosowanych przy teambuildingu podane poniżej, pozwalają wykształcić w pracownikach ducha zespołowości, wyraźnie pokazując, że samodzielne działanie nie doprowadzi do osiągnięcia postawionego celu.
Prostą zabawą teambuilding służącą kształtowaniu umiejętności współpracy jest „Heksagram” – zadanie polegające na ułożeniu odpowiedniego kształtu – heksagramu – z liny trzymanej przez uczestników szkolenia, która ma został ostatecznie w tym kształcie ułożona na ziemi.
Zadanie pozwala na aktywność ruchową, bowiem pożądany kształt można ułożyć tylko poprzez różnego przejścia i splątania liny przez uczestników, którzy ani na moment nie mogą jej puścić.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Imprezy integracyjne dla pracowników są niezwykle ważne. Z tego też powodu każdy pracodawca powinien być świadomy, jak duże znaczenie ma budowanie relacji w grupie pracowników. W obecnych czasach odchodzi się od tradycyjnego modelu spotkań integracyjnych, jeśli nie masz pomysłu na szkolenia integracyjne sprawdź nasze propozycje:
Wśród zabaw z liną popularną aktywnością często wykorzystywaną na wyjazdach firmowych jest także tworzenie „Pajęczyny”.
Uczestnicy ponownie dostają do dyspozycji linę, która ma zostać tak przeciągnięta między drzewami lub słupami, aby powstała tytułowa pajęczyna z większymi lub mniejszymi otworami pozwalającymi wszystkim pracownikom przejść na drugą stronę. Każdy z otworów może został wykorzystany tylko raz, dlatego po raz kolejny grupa skłoniona zostaje do współpracy i wskazywania przechodzącym, którą drogę mają wybrać.
Ostatnią z propozycji zabaw skłaniających do współpracy w grupie jest „Bomba” – zabawa w przechodzenie po zaminowanej szachownicy składającej się z wyrysowanych na betonie lub wyznaczonych taśmami pól.
Prowadzący wyznacza bezpieczną drogę, która nie jest znana uczestnikom. Ich zadaniem jest odnalezienie właściwej trasy poprzez podejmowanie po kolei prób przejścia po polach. Każda z osób w grupie biorącej udział w zabawie staje się więc elementem większej układanki doprowadzającej do odnalezienia właściwej drogi. Jeśli nadepnie na pole z tytułową bombą – musi wrócić tą samą drogą, aby wskazać innym właściwą trasę.
Tylko dzięki podpowiedziom uczestników grupa ma szansę ukończyć zadanie z sukcesem lub odpaść jeśli wszystkie opcje zostaną już wykorzystane. Po raz kolejny więc uczestnicy tego typu szkolenia doświadczają na własnej skórze, że tylko słuchanie innych i konstruktywna współpraca doprowadzają do zwycięstwa.