Gry team buildingowe
Istotą większości gier jest wygrywanie i rywalizacja. Konkurowanie ze sobą pojedynczych uczestników bądź całych zespołów mocno angażuje ludzi, wyzwala, energię, autentyczne emocje i adrenalinę.
Można by więc założyć, że to idealny sposób na udany teambuliding.
Jednakże tam gdzie są zwycięscy są również przegrani. To niesie ryzyko nieprzyjemnych emocji i potencjalnych konfliktów, co byłoby całkowitym przeciwieństwem celów jakie stawiamy przed teambuildingiem.
Jak więc przeprowadzić udany, energetyczny teambuilding nie odwołując się do rywalizacji ?
- Po pierwsze – niekoniecznie trzeba unikać rywalizacji w trakcie teambuildingu – dopiero jego zakończenie powinno mieć charakter koncyliacyjny. W trakcie wydarzenia konkurowanie jest jak najbardziej możliwe i dopuszczalne.
- Po drugie – nawet jeśli zdecydujemy się ma mechanikę gier teambuildingowych bazującej na rywalizacji to możemy zadbać o właściwy odbiór zadań i atmosferę wśród uczestników poprzez odpowiednie omówienia – takie, które będą kanalizowały energię na współpracę.
- Po trzecie – jest wiele gier, które na pozór wspierają konkurowanie, ale tak naprawdę premiują współpracę (np. wybudowanie najwyższej wieży – grupy mogą budować samodzielnie, albo zebrać się w jeden zespół i zbudować wspólną konstrukcję, która siłą rzeczy będzie najwyższa).
Dziś, w obliczu zmian pokoleniowych bardzo ważny jest aspekt współpracy miedzy ludźmi.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Firmowe imprezy integracyjne są idealną okazją na nawiązanie relacji między pracownikami. Impreza integracyjna,podczas której uczestnicy doświadczają atrakcyjnych w formie gier szkoleniowych, a następnie z pomocą trenera pozyskują wiedzę na temat zjawisk i procesów, które zaszły, może stać się solidnym fundamentem dalszych relacji służbowych.
Poznaj nasze rozwiązania zaprojektowane w duchu team building :
Teorie zależności mówią o trzech programach życiowych w tym względzie:
- zależność – kiedy człowiek do realizacji celów potrzebuje pełnego wsparcia drugiego człowieka – w postaci jego zasobów, czasu, uwagi etc.
- niezależność – kiedy człowiek nie potrzebuje niczyjej pomocy i wykorzystuje własne zasoby, aby zrealizować cele.
- współzależność – współpraca między ludźmi umożliwiająca synergię zasobów, talentów i predyspozycji, zgodnie z założeniem, że 2+2 nie zawsze musi dawać 4.
Dzisiejsi Y’grekowie i Z’eci mają silną orientację na niezależność. Współzależność traktują jak…. Zależność. Warto, aby gry integracyjne zamiast wspierać rywalizację i tym samym niezależność wskazywały jak ważna jest współzależność, że łączenie zasobów i potencjałów umiejętności i umysłów daje lepsze efekty niż praca każdego człowieka z osobna.
Idealna gra integracyjna umożliwia pracę niezależną i promuje współzależną. Uczestnicy dzięki takiemu doświadczeniu dostają szansę na zmianę przekonań, a w rezultacie zachowań na te zmierzające do współpracy.