Gry i zabawy
Podstawą sprawnego i dobrze działającego zespołu jest przede wszystkim wzajemne zaufanie. To ona spaja ludzi i umożliwia działanie w dobrej wierze w osiągnięcie wspólnego sukcesu.
Chcąc osiągnąć taki stan trzeba nie tylko dobrać odpowiednich pracowników, ale przede wszystkim stworzyć im warunki, w których mogliby zdobywać odpowiednie doświadczenie i uczyć wzajemnego zaufania. W tym celu najlepiej sprawdzają się gry teambuildingowe (gry szkoleniowe). Są one tworzone z myślą o polepszaniu relacji w zespole i tworzeniu silnych więzi opartych właśnie na zaufaniu i wierze we wspólne siły. Dodatkowo można je połączyć z wyjazdem pracowniczym.
Kołyska
Jedną z ciekawszych gier, które zmuszają niejako do zaufania swoim kolegom z pracy jest Kołyska. Ćwiczenie to polega na stworzeniu z uczestników okręgu, we wnętrzu którego znajduje się jedna z osób. To właśnie ona, zamykając oczy kołysze się na różne strony swobodnie opadając na asekurujące dłonie swoich kolegów i koleżanek.
Jest to bardzo mocny test zaufania, który dotyczy nie tylko osoby kołyszącej się ale także wszystkich tych, od których zależy bezpieczeństwo osoby znajdującej się wewnątrz okręgu. Zabawę można prowadzić od co najmniej trzech osób. Przy najmniejszej liczbie uczestników oczywiście odpowiednio ograniczone zostaje pole bujania się.
Lokomotywa
Zabawa w lokomotywę wymaga dwójki uczestników. Przy jeden z nich zamienia się w parowóz, a drugi w maszynistę. Jak łatwo zatem przewidzieć maszynista kieruje lokomotywą, która może poruszać się wyłącznie w sposób wskazany przez maszynistę. Osoba udająca lokomotywę staje tyłem do maszynisty i zamyka oczy. Natomiast maszynista ustawia się za lokomotywą i po odpowiedniej komendzie rusza w trasę. W jej toku, tak zestawiona para, musi zebrać określone przedmioty, które stanowią pewną formę wagonów.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Imprezy integracyjne dla pracowników są niezwykle ważne. Z tego też powodu każdy pracodawca powinien być świadomy, jak duże znaczenie ma budowanie relacji w grupie pracowników. W obecnych czasach odchodzi się od tradycyjnego modelu spotkań integracyjnych, jeśli nie masz pomysłu na szkolenia integracyjne sprawdź nasze propozycje:
Konieczne jest także ostrożne poruszanie się po sali w celu uniknięcia kolizji z innymi lokomotywami. Ponadto trzeba pamiętać, że maszynista jest zobowiązany do tego by nie wypowiadać żadnych słów i komunikować się z lokomotywą jedynie za pomocą wcześniej ustalonych znaków i gestów. W ramach równowagi, po zakończeniu zbierania wagonów, maszynista zamienia się miejscami z lokomotywą.
Gry i zabawy eventowe realizowane w ramach teambuildingu mogą wydawać się dziecinne lub mało poważne.
Tymczasem ich wpływ na psychikę pracowników jest wyjątkowo pozytywny. Warto zatem poddać się i spróbować swoich sił.