Gamma świętuje 15 lat obecności na rynku. Zmieniają się czasy, ale nasze wartości i cele pozostają bez zmian!
2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych wyborów parlamentarnych. W listopadzie „biało-czerwoni” awansują do Mistrzostw Europy 2008, w grudniu Polska zostaje przyjęta do strefy Schengen. To jednak nie wszystko.

Poznaj nas w 2 min.!
Niezmiennie naszą misją jest branie odpowiedzialności za rezultaty!
15 lat temu Dawid Didiuk i Michał Wasilewski postanawiają założyć firmę, która – jak mówią – zakończy erę szkoleń z kategorii rozrywki. Są nastawieni na mierzalne efekty, za które chcą brać pełną odpowiedzialność.
Decydują się wejść na rynek w momencie kryzysu za oceanem. Są zdeterminowani, by odnieść sukces, więc nawet nie myślą o tym, że trudny czas może pokrzyżować ich plany. Słusznie, bo los sprzyja odważnym!

Razem z Dawidem* mieliśmy poczucie, że na rynku jest mnóstwo szkoleń z kategorii rozrywki. Chodziło o wysokie wyniki w ankietach wypełnianych przez uczestników warsztatów. Jeśli poziom reakcji był wysoki, to szkolenie było udane.
My chcieliśmy wprowadzać realne zmiany, by nasza praca miała sens. […] Na początku, jak w każdej firmie o charakterze start-upu, byliśmy wielozadaniowi.
Musieliśmy sami sprzedać szkolenie, później je zaprojektować,stworzyć i wydrukować materiały, zrealizować program, zająć się wszystkimi etapami koordynacji przedsięwzięcia. Nie mieliśmy nic. […]
W 2008 roku do Polski dotarł kryzys, a my nawet nie wiedzieliśmy, że startujemy z przedsięwzięciem w branży, która jest szczególnie podatna na trudne czasy. Nie przeszkodziło nam to w rozwinięciu firmy.
-Michał Wasilewski
*Didiukiem, drugim współzałożycielem Gammy
Jak wyjaśnia Michał Wasilewski, obecnie dyrektor ds. rozwoju, z początku firma oferowała cykl szkoleń, składający się z kilku programów.
Nowością było angażowanie w proces nie tylko handlowców, lecz także ich przełożonych. Mieli oni monitorować i wzmacniać zmianę, na którą ukierunkowane były warsztaty.

Mieliśmy cykle szkoleń, podczas których pracownicy sprzedaży dostawali gotowe narzędzia i sprawdzone techniki.
Zachęcaliśmy do korzystania z nich i wprowadzania realnych zmian do systemu działania, budowaliśmy motywację.
Wtedy mieliśmy poczucie, że właśnie tak należy postępować. Dziś potwierdzenie słuszności tego podejścia otrzymujemy w licznych badaniach.
Tylko około 20% ludzi po zainspirowaniu danym tematem spontanicznie sprawdza nowe idee i narzędzia w praktyce. Jeśli zadziałają, to automatycznie dochodzi do zmiany ich implementacji na stałe. Pozostałe 80% potrzebuje pomostu między strefą komfortu a nowym stanem rzeczy, do którego mają dojść. Rolą przełożonego jest wzmacnianie ich podczas tej drogi.
-Michał Wasilewski
Gamma przyciąga, niczym magnes. Nie tylko szkoleniami!
Choć mijają lata, to innowacja i zorientowanie na efektywną zmianę nadal wskazują nam kierunek podejmowanych aktywności. W ten sposób dostosowujemy się do potrzeb klientów oraz sytuacji na rynku..
Potwierdzają to słowa Barbary Słomki piastującej stanowisko kierownika projektu, która z firmą związana jest już blisko 10 lat. Gdy wraca myślami do pierwszego dnia pracy w Gammie, opowiada o nieformalnej atmosferze i wyjątkowych standardach działania, które zaważyły na jej decyzji o dołączeniu do zespołu.

Ludzie, których mijałam na korytarzu, byli uśmiechnięci. Ja też się tam od razu dobrze poczułam. Dawid* prowadził rekrutację w bluzie, bez zadęcia. Miał w sobie biznesową odwagę, pewność, potrafił zaintrygować.
To nieustannie sprawdza się w jego działaniu – gdy prowadzi szkolenia, nie boi się chwycić za słuchawkę i „na gorąco” zadzwonić do klientów. W Polsce niewielu trenerów to robi. Jako przełożony siadał i dzwonił razem ze mną. W poprzednich firmach nikt nie dawał takiego przykładu. […]
Pozytywnym zaskoczeniem była dla mnie też forma przygotowania do realizacji projektów. Trenerzy, którym nie brakowało doświadczenia biznesowego, wchodzili w struktury firm, w których mieli szkolić pracowników
W sieciach hipermarketów siadali przy kasach, a potem przechodzili przez kolejne stanowiska. Gdy organizowaliśmy szkolenie dla firmy z branży rolniczej, trenerzy dosłownie szli na pole. Na tamte czasy to było innowacyjne.
-Barbara Słomka
*Didiukiem, drugim współzałożycielem Gammy
Obecnie największym wyróżnikiem Gammy jest struktura zespołów, która gwarantuje zgodność z przyjętą metodyką firmy przy jednoczesnym dostosowaniu narzędzi do specyfiki obsługiwanej branży.

W małych firmach szkoleniowych właściciel jest handlowcem, think-tankiem, a mówiąc bardziej kolokwialnie – człowiekiem orkiestrą.
W trochę większych organizacjach handlowiec, nie mając wiedzy merytorycznej, zajmuje się sprzedażą i robi tak zwany casting na trenera do projektu, ale sam nie daje wsparcia merytorycznego. Prowadzący warsztaty przygotowuje program szkolenia i go realizuje. Nikt jednak nie monitoruje, czy dzieje się to według metodyki przyjętej przez firmę.
Wiem, bo sami byliśmy kiedyś na tym etapie dojrzałości firmy szkoleniowej. […]
W Gammie Business Development Manager, czyli kierownik projektu, łączy dwie role – handlowca i business partnera. Wymaga to doskonalenia umiejętności sprzedaży B2B i wiedzy z obszaru HR. […]
To, co nas wyróżnia to także świadome zarządzanie wiedzą. Jesteśmy podzieleni na centra kompetencyjne, w tym między innymi Leadership i zarządzanie, Sprzedaż, Consulting i wdrożenia HR, czy Zarządzanie projektami.
Każde centrum ma swojego lidera, który odpowiada za procesy doskonalenia i organizację. W efekcie klient otrzymuje od BDM-a wynik pracy wielu ekspertów, ale podany w sposób przejrzysty i użyteczny. Szanujemy jego czas.
-Michał Wasilewski
W tym miejscu warto wspomnieć także o gotowości do nieustannego eksperymentowania, kwestionowania porządku rzeczy. Bo Learning Agility to jedna z najważniejszych wartości firmy. Właśnie dzięki niej Gamma może upatrywać w kryzysach nie tylko zagrożeń, ale i szans.
Kwestionujemy zastany porządek, by tworzyć nowe możliwości

Reagujemy szybko, nie obrażamy się na rzeczywistość. Wznosimy się ponad okoliczności, szukamy rozwiązań. I znajdujemy je.
Gdy wybuchła pandemia, mieliśmy 7 trenerów, którzy prowadzili już wcześniej szkolenia w trybie online. Rano robiliśmy spotkanie statusowe, kierownicy projektów opowiadali o potrzebach klientów, potem dopasowywaliśmy pod nie produkty, a następnie do wieczora przygotowywaliśmy trenerów do wykorzystywania swoich kompetencji w nowej formule. […]
Sięgnęliśmy po ekspertów, którzy zarządzali zespołami pracującymi w wirtualnym świecie. Do tego dołożyliśmy specjalne warsztaty związane z odpornością psychiczną.
Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, w kolejnym tygodniu oferowaliśmy już webinar „HR w obliczu emocjonalnego kryzysu”, by pokazać, jak powinni postępować specjaliści. Mówiliśmy o tym, jaka spoczywa na nich odpowiedzialność i jakie aktywności mają podjąć.
Podpowiadaliśmy, jak należy wspomóc managerów w tym zakresie. […] Wiele organizacji, które miały sprawdzonych dostawców szkoleń, nie mogło korzystać z ich wsparcia, bo firmy czekały na koniec pandemii i wojny lub ewoluowały zbyt wolno.
To była dla nas ogromna szansa. Dzięki szybkiej reakcji wykorzystaliśmy moment i teraz zbieramy owoce naszej pracy.
-Michał Wasilewski
Choć plony są wysokie, a co roku sprzedajemy więcej o 30-40%, kompasem dla podejmowanych działań jest złota zasada Steve’a Jobsa – “Stay Hungry”.
Jest ona bliska wszystkim członkom ponad stuosobowego zespołu, zróżnicowanego zarówno pod względem temperamentu, jak i stylu bycia, ale wyznającego jednakowe wartości.
O wartościach bez daty ważności

To one nas tak dobrze połączyły. Hasło przewodnie Gammy to odpowiedzialność za rezultaty, a we mnie ta odpowiedzialność jest mocno zakorzeniona.
Konsekwencja w działaniu, nastawienie na cel. To wszystko sprawdza się na tym stanowisku. Do tego lojalność, otwartość na zmianę i wytrwałość w kontekście osiągania efektów w długiej perspektywie czasu. Ważna jest też gra zespołowa – jeśli ktoś się zagubi, pomagamy.
Nawet podczas pracy zdalnej! Czasem na jedno zapytanie w odpowiedzi dostaję ponad setkę maili. U nas zawsze wszystkie ręce na pokład.
-Barbara Słomka
To efekty nie tylko chęci wzajemnego wspierania się i „grania do jednej bramki”, ale także wymienianej tak często odpowiedzialności. To ona jest głównym fundamentem, na którym Gamma opiera swoje działania.

Gammę tworzą ludzie z wysokim poziomem odpowiedzialności.
To istotne, bo u nas abstrakcyjnie jest niewiele momentów współdziałania. Każdy z kierowników projektu ma swoich klientów. Możemy wymieniać się doświadczeniami, prosić o rady, ale każdy sam typuje ekspertów i jest odpowiedzialny za swoją pracę. […]
Wychodzimy z założenia, że jest wiele dróg prowadzących do celu, a Ty potrzebujesz znaleźć własną, na której wykorzystasz swoje talenty. Nie tworzymy jednego standardu budowania doświadczenia klienta. Wszystko zależy od indywidualnych zdolności, a nie naginania samego siebie.
Przez 15 lat zbudowaliśmy mnóstwo standardów określających punkty styku w doświadczeniu klienta, ale każdy doprowadza do nich swoją drogą i u każdego wygląda to inaczej.
Nie ma standardu osobowości. […] Za to jest orientacja na zdobywanie, sięganie po ponadprzeciętne rozwiązania i… branie odpowiedzialności za rezultaty podejmowanych działań.
-Michał Wasilewski
Zasady są proste i wprost się o nich mówi. Jak wyjaśnia Barbara Słomka, czasem padają mocne słowa, ale krytyka jest zawsze konstruktywna i nikt się nie obraża. Merytoryczna rozmowa pozwala wyciągnąć wnioski, a wszystko odbywa się w życzliwej atmosferze.

Dzięki temu mamy wpływ na to, co się w Gammie dzieje i co tu powstaje. Tworzymy ją razem, czujemy się za nią odpowiedzialni i z nią związani, dlatego praktycznie nie ma u nas rotacji.
Są rekrutacje. Nie jesteśmy hermetyczni – jest otwartość i ciekawość. […] Różnimy się wiekiem i osobowością. To pozwala nam czerpać od siebie.
Dla mnie to szalenie mobilizujące i inspirujące. W Gammie nie musisz się cały czas rozwijać – tu po prostu chcesz to robić.
-Barbara Słomka
Brzmi dobrze? Gamma zaprasza do współpracy!
W zespołach chętnie przywitamy ludzi, którzy podzielają nasze wartości – takich, którzy wzbogacą nas swoimi kompetencjami oraz nieprzeciętną osobowością. Poszerzamy kadrę od strony merytorycznej, ale także w zakresie wsparcia kierowników projektów.
W każdym roku na pokład Gammy przyjmowanych jest 2 lub 3 śmiałków, którzy mają w sobie biznesową zwinność i odwagę, by sięgać po więcej. Właśnie tworzymy miejsca dla kolejnych z nich.

Zwiększamy zespół trenerów współpracujących i kierowników projektów.
Osoby aplikujące muszą brać odpowiedzialność za zarządzanie ludźmi i osadzać swoje koncepcje na biznesowym doświadczeniu, by być partnerem dla uczestników szkoleń.
Od trenerów oczekujemy uważności, charyzmy, znajomości swojego rzemiosła, umiejętności angażowania i zjednywania ludzi, a do tego orientacji na zmianę. […] Ciągle szukamy nowych metod, formatów, narzędzi, by tworzyć rozwiązania dla środowiska funkcjonującego pod presją czasu.
Będziemy stale eksperymentować na wszystkich możliwych niwach, wykorzystując wszystkie zasoby, które mamy w środku i które dostarcza nam świat, by osiągać jeszcze lepsze rezultaty. Będą się zmieniać nasze produkty, kierownicy projektów za dwa lata będą mieli rozwinięte zupełnie inne kompetencje.
To wszystko ulega nieustającej transformacji – ciągła zmiana to jedyna stała. […] Klienci mają do nas zaufanie. Wiedzą, że jeśli trener nie jest dopasowany do kultury organizacyjnej, możemy zaproponować innego.
Nasza usługa to nie szkolenie – my projektujemy proces, który realnie prowadzi do zmiany. Parafrazując stwierdzenie o złym systemie, który pokona dobrego człowieka, uważamy, że zły w znaczeniu niewłaściwy człowiek pokona, czyli zepsuje dobry system.
Niewłaściwie dobrany trener może zatem nieumiejętnie wdrożyć nawet dobrze przygotowany projekt. Jeśli masz wielu specjalistów do wyboru, tworzysz zespół razem z klientem, wiedząc, kto będzie pasował do tego zadania i specyfiki konkretnej organizacji.
-Michał Wasilewski
O tym, jak ważna jest zmiana i otwartość na nią, mówi także Barbara Słomka, dla której ta dynamika jest jednym z ważniejszych elementów zawodowej codzienności.

W Gammie powstają ciągle nowe rzeczy, więc trudno tu o zastój.
Pracowałam w kilku firmach szkoleniowych. Niektóre z nich w pewnym momencie się zatrzymały. Nie można było ruszyć programu szkoleniowego czy akademii. […] Jeśli nie masz otwartej głowy, nie będziesz generować nowych rozwiązań.
A przecież w naszej branży nie ma dwóch takich samych projektów. To ciągłe doświadczanie nowych rzeczy powoduje, że nieustannie jesteś w zmianie. […]
Działamy zespołowo od paru lat, przetestowaliśmy się już dobrze w różnych sytuacjach i okolicznościach, dzięki czemu wiemy, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych.
-Barbara Słomka
Jeśli chcesz to sprawdzić, dołącz do zespołu! Aplikuj!
Wyślij CV na adres rekrutacja@projektgamma.pl


- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Szkolenia HR
Nasze szkolenia HR to odpowiedź na współczesne potrzeby pracowników! Zarządzanie pokoleniami, turkusowe przywództwo, design thinking, wolontariat pracowniczy.