Fosa - czyli jak znaleźć kreatywne rozwiązanie problemu
Wyjazdy integracyjne nie muszą być już nudnym spędzaniem czasu, ale coraz częściej stają się wspólną zabawą uczestników i pracowników poznających się lepiej dzięki nietypowym formom szkoleń poprzez pozornie proste zabawy skłaniające jednak do logicznego myślenia i pracy zespołowej.
Dzięki stawianiu uczestników w nietypowych sytuacjach, nie tylko bawią, ale też dają do myślenia menedżerom.
Współcześni menedżerowie firm zarządzający ludźmi powinni zdawać bowiem sobie sprawę, że to właśnie wyrywając swoich pracowników z codziennych, bezpiecznych, ale nudnych sytuacji, mogą odkryć nieoczekiwanie lidera grupy czy osoby lubiące stać nico z boku, ale wspierać swoimi mniej efektownymi działaniami pracę całości zespołu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Wyjazdy integracyjne to świetna metoda zacieśnienia więzi w zespole (szkolenia team building). Często pozwalają na przyjemne spędzenie czasu i jednoczesne rozwiązanie konfliktów lub problemów, które dręczą zespół. Na wyjazd integracyjny warto spojrzeć jak na proces, który ukierunkowuje pracowników na wspólny cel, poprawia komunikację, przekształca przywództwo z nadzoru w przewodnictwo.
Poznaj nasze przykładowe zabawy integracyjne:
Służą do tego idealnie proponowane i realizowane przez wyspecjalizowane firmy trenerskie scenariusze zabaw teambuilding pozwalające na lepsze poznanie się zespołu i zbudowanie wewnątrz niego zaufania.
Pomysłowa impreza firmowa z zakresu teambuildingu skłaniającą do wymyślania nietypowego rozwiązania, jest tzw. „Fosa” – zadanie dla uczestników zdobycia kubka wypełnionego wodą ustawionego pośrodku wyznaczonego okręgu stykającego się z pniem drzewa, bez dotykania ziemi, wchodzenia do środka okręgu i wylewania wody z niego.
Początkowo zabawa może zaskoczyć uczestników, którzy do dyspozycji dostają jedynie rekwizyt w postaci liny. Rozwiązanie tej zabawy jest dość proste, choć zabiera poszczególnym grupom trochę czasu i wysiłku włożonego w realizację.
Lina może bowiem zostać przywiązana do pnia drzewa, naprężona i w ten sposób stać się swoistym mostem, po którym może przeciągnąć się jeden z uczestników zdobywając kubek i spełniając przy tym wszystkie wymagane warunki.
Zabawa uczy nie tylko pomysłowości w szukaniu nietypowych rozwiązań w sytuacjach kryzysowych, ale także swoistego zarządzania zasobami ludzkimi.
Największą szansę na przeciągnięcie się po linie będzie miała bowiem wybrana przez resztę uczestników najlżejsza osoba z grupy.
Dla osób zarządzających w firmie „Fosa” staje się dobrą ilustracją wyłaniającą z zespołu liderów, osoby najbardziej kreatywne, samodzielnie myślące i najszybciej dochodzące do niezbędnego w tej zabawie kompromisu.
To także idealna zabawa ucząca umiejętności dyskusji, w trakcie chaotycznego przekrzykiwania się uczestnicy bowiem nie dojdą do żadnego konstruktywnego rozwiązania. Ta zabawa jest ciekawym rozwiązanim na szkolenia wyjazdowe dla firm.