Edutainment – nowoczesne formy integracji, Raport 2017 (cz. 1/5) Edutainme!

Edutainment to metodologia zakładająca, że uczestnik wydarzenia otrzymuje bardzo atrakcyjne doświadczenie o dużym potencjale zaangażowania. Prawdziwe emocje, autentyczne doświadczenie staje się fundamentem pracy rozwojowej na poziomie kompetencji bądź postaw.

Gamma - Edutainment – nowoczesne formy integracji, Raport 2017 (cz. 1/5) Edutainme!

Edutainme!

Edutainment – termin powstały z połączenia dwóch angielskich słów – education i entertainment. Zgodnie z nazwą realizuje dwa cele – bawi i uczy – czyli łączy przyjemne z pożytecznym. Wielu twierdzi, że jest to przyszłość nie tylko świata teambuildingu, lecz także świata szkoleń.

Idea

Edutainment to nowy trend w świecie teambuildingu, szkoleń i eventów. Jak to zwykle bywa z nowymi zjawiskami, tak i w tym przypadku metodologia zbiera doświadczenia i narzędzia funkcjonujące już na rynku w zgrabną i spójną koncepcję.

Edutainment to metodologia zakładająca, że uczestnik wydarzenia otrzymuje bardzo atrakcyjne doświadczenie o dużym potencjale zaangażowania. Prawdziwe emocje, autentyczne doświadczenie staje się fundamentem pracy rozwojowej na poziomie kompetencji bądź postaw.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gry szkoleniowe i wyjazdy integracyjne dla firm pozwalają na nawiązywanie i zacieśnianie relacji między pracownikami oraz budowanie marki pracodawcy. Pomagamy nadać takim spotkaniom odpowiednio atrakcyjną formę oraz dobrać aktywności wyzwalające energię i emocje.

Poznaj nasze rozwiązania:

I tak tradycyjny projekt teambuildingowy może stać się edutainmentem. Aktywności uczestników będą z jednej strony wspierane przez ekipę animatorów, a z drugiej monitorowane przez trenera merytorycznego. Trener, nadając strukturę swoim obserwacjom, wiążąc teorie zarządzania, rozwoju osobistego z zachowaniem uczestników podczas projektów, sprawia, że aktywności integracyjne zyskują nowy wymiar – rozwojowy.

Rozłożenie akcentów pomiędzy funkcję rozrywkową (entertain) a rozwojową (education) może być zróżnicowane. W niektórych projektach omówienia stanowią połowę całego czasu zarezerwowanego na wydarzenie – w innych omówienie stanowi ostatnie 15 minut spotkania.

Jak przekształcić teambuilding w edutainment?

Popularne dziś firmowe warsztaty kulinarne pełnią niewątpliwą funkcję integracyjną – budzą dobre emocje i wszyscy uczestnicy współpracują w osiągnięciu wspólnego celu. Jeśli jednak przeformułować warsztat gotowania na edutainment kulinarny, to uczestnicy mogą otrzymać zadania wymagające np.:

  • komunikacji w zmianie,
  • zarządzania zespołem rozproszonym,
  • postaw współodpowiedzialności,
  • orientacji na rezultaty.

Trener, obserwując aktywności uczestników w sytuacji zmiany (np. nagle zespoły mają zmienić stanowisko na inne i kończyć danie innej grupy), może wiązać koncepcje turkusowych organizacji, mistrzostwa osobistego, motywacji 2.0 czy dysfunkcji Lencioniego z sytuacjami, które wydarzyły się w studiu kulinarnym. Dzięki temu nowe koncepcje stają się zrozumiałe i uczestnicy zyskują motywację do stosowania zaleceń w praktyce.

Zastosowanie

Edutainment może być sednem projektów rozwojowych – zastępując tradycyjne szkolenia – bądź też uzupełnieniem klasycznych form rozwojowych, np. jako spektakularne rozpoczęcie bądź też zwieńczenie akademii menedżerskiej.

Edutainment może być też alternatywą dla tradycyjnych imprez firmowych. Zgodnie z teoriami motywacyjnymi Pinka – motywacja 2.0 jednym z kluczowych motywatorów pokolenia Y i Z jest rozwój. Realizacje w tym nurcie dają przekonanie uczestnikom, że czas poświęcony na teambuilding jest jednocześnie czasem ich rozwoju – zawodowego czy też osobistego.

Jako że Gamma Discover jest częścią firmy szkoleniowej Gamma, mamy wiele doświadczeń łączenia działań tradycyjnych z edutainmentowymi. W projektach o tego typu specyfice szkolenia odpowiadają za rozwój kompetencji, a edutainment za pracę na poziomie przekonań i wartości.

Badania

Gamma wraz z Akademią im. Leona Koźmińskiego jest w trakcie badań dotyczących skuteczności edutainmentu. Wstępne wyniki wskazują znacznie wyższą efektywność edutainmentu wg nowej metodologii KirkPatricka. Szczegółowe wyniki badań przedstawimy po zakończeniu pełnego procesu badawczego w II połowie 2017 roku.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Istnieje wiele sposobów na integrację w firmie i wcale nie musi ona sprowadzać się do wspólnego spędzania czasu przy stole, podczas weekendowych wyjazdów do hotelu.
Firmowa integracja potrafi przybierać naprawdę różne oblicza. Nie musi być to już bynajmniej wypad do pubu czy hotelowe imprezowanie. Integracja zaczyna nabierać zupełnie innych, zróżnicowanych form, które nie dość, że odstresowują i dają rozrywkę, to na dodatek tworzą więzi, budują zaufanie i doskonalą umiejętności wspólnego działania.
Wyjazdy integracyjne dla firm coraz częściej przybierają urozmaicone formy, bardzo odległe od dobrze wszystkim znanych wyjazdów hotelowych. Obecnie tworzy się je w oparciu o team building, który ma za zadanie, na podstawie konkretnego scenariusza, wzmocnić więzy między pracownikami.
Integracja nie musi być wcale nudnym, służbowym obowiązkiem, który trzeba wykonać dla świętego spokoju. Może być wyzwaniem, świetną zabawą, a nawet prawdziwą przygodą, która porwie wszystkich uczestników.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza