Czym jest integracja?
Integracja – to bardzo ostatnio popularne określenie, którego znaczenia nie każdy jest do końca świadomy. Czym bowiem tak naprawdę to jest?

Czym jest integracja?
To bardzo ostatnio popularne określenie, którego znaczenia nie każdy jest do końca świadomy.
Czym bowiem tak naprawdę jest teambuilding?
Wiele osób kojarzy go z imprezami pracowniczymi dla firm, podczas których pracownicy wykonują różne, wymagające pracy zespołowej działania. Czy jest tak w rzeczywistości? W pewnym stopniu tak, choć team building jest tak naprawdę pojęciem o znacznie szerszym znaczeniu.
W procesie teambuildingu pracownicy muszą przede wszystkim przyzwyczaić się do pracy w danym zespole, a także lepiej się poznać. To właśnie temu służą gry zespołowe – bawiąc się razem, członkowie zespołu poznają swoje mocne i słabe strony, a także dowiadują się, w jaki sposób powinni się między sobą komunikować.
Komunikacja pomiędzy członkami zespołu jest bardzo istotna – jeśli osoby potrafią się ze sobą szybko dogadać i podzielić między sobą zadania, praca idzie znacznie szybciej i znacznie bardziej efektywnie.
Nie bez znaczenia jest także unikanie konfliktów – lider zespołu powinien wiedzieć, w jaki sposób zapobiegać sporom pomiędzy pracownikami. Aby robić to skutecznie, musi znać osoby, których jest przełożonym, i wiedzieć, jakie są ich mocne i słabe strony oraz cechy charakteru.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Wyjazdy integracyjne to świetna metoda zacieśnienia więzi w zespole (szkolenia team building). Często pozwalają na przyjemne spędzenie czasu i jednoczesne rozwiązanie konfliktów lub problemów, które dręczą zespół. Na wyjazd integracyjny warto spojrzeć jak na proces, który ukierunkowuje pracowników na wspólny cel, poprawia komunikację, przekształca przywództwo z nadzoru w przewodnictwo.
Poznaj nasze przykładowe zabawy integracyjne:
Wspólne gry i zabawy wzmacniają także zaufanie między członkami grupy. Wpływają również pozytywnie na ich motywację i umiejętności zgranej współpracy. Nie bez znaczenia jest także utrwalanie pozycji lidera w grupie.
Nowy zespół często nie potrafi od razu pracować zgodnie, sprawnie i efektywnie – nikt nie wie, czego może spodziewać się po innej osobie, a lider zespołu nie może stwierdzić, jaka strategia najlepiej sprawdzi się w przypadku tego zespołu.
To właśnie dlatego podczas z pozoru nieistotnych zabaw w zespole samoistnie pojawiają się zasady i reguły, których przestrzeganie umożliwi w przyszłości wykonywanie pracy sprawnie i szybko.
Takie zabawy wpływają także korzystnie na umocnienie pozycji lidera w zespole – dzięki temu inni członkowie zespołu zyskują do niego respekt i zaufanie i uczą się wypełniać jego polecenia.
Integracja jest więc narzędziem bardzo wszechstronnym – pozwala na usprawnienie pracy firmy i rozwiązanie bardzo różnych problemów w organizacji i zarządzaniu pracą. Jeśli w danej firmie pojawi się problem dotyczący współpracy pracowników, warto zainteresować się teambuildingiem.
- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej