Czym jest integracyjny survival?
Wyjazdy integracyjne już wiele lat temu zawojowały rynek pracy, stając się standardowym narzędziem w rękach przedstawicieli działów kadr czy też HR. Jednak współcześnie zwykłe zabawy integracyjne nie budzą już w nikim emocji. Organizowanie tego typu wydarzeń jest już bowiem działaniem standardowym, postrzeganym przez pracowników jako coś normalnego i stanowiącego element kultur organizacyjnej. Jeśli chcemy więc zaskoczyć swoich pracowników i sprawić, że organizowany wyjazd będzie wyjątkowy i zostanie zapamiętany na długo musimy zorganizować coś wyjątkowego.
Dobrym pomysłem może okazać się wyjazd survivalowy. Odpowiednio zorganizowany obóz przetrwania nie może być wydarzeniem podczas, którego uczestnicy rzeczywiście walczą o życia. Nie należy powodować przesadnego dyskomfortu uczestników spotkania, ale raczej wprowadzić odpowiedni nastrój, który sprawie że przewidziane w programie gry terenowe i gry scenariuszowe będą idealnym zamiennikiem szkolenia team building.
W końcu gdzie lepiej zgrać grupę ludzi niż podczas wspólnego przebywania na łonie natury, podczas wykonywania zadań, które zmuszają do współpracy i dążenia do wspólnego celu? No właśnie. Podczas survivalu możemy w naturalny, niewymuszony przez zadania szkoleniowe sposób, sprawić że zespól naprawdę stanie się zespołem i wypracuje sobie wewnętrzne metody organizowania pracy, podziału obowiązków i wykorzystania potencjału i talentów poszczególnych członków grupy dla dobra realizowanego zadania.
Zabawy integracyjne organizowane podczas survivalu nie muszą, a nawet nie powinny być zbyt wyszukane. Chodzi o to, aby wprowadzić odpowiedni klimat. Czasami zamiast przesadnie kombinować lepiej sprawić, aby grupa osób wspólnie musiała wykonywać proste zadanie takie jak znalezienie opału, rozpalenie ogniska czy rozłożenie namiotów. Taki wyjazd na łonie natury świetnie sprawdzi się na przykład w korporacjach, których pracownicy na co dzień tkwią w betonowej dżungli i nie mają zbyt częstych okazji, aby spędzić kilka dni w plenerze.