Atrakcje na imprezy firmowe
Zabawa integrująca pracowników ma wiele celów - przede wszystkim jednak jej uczestnicy mają się poznać. Ponieważ zaś w większości firm bardzo liczy się to, aby grupa szybko i sprawnie ze sobą dobrze współpracowała, takie wyjazdy, spotkania czy szkolenia są dość często organizowane.
Jak zorganizować zabawy pracownicze? Otóż wszystko w bardzo dużej mierze zależy od tego, co chcemy dzięki nim osiągnąć. Inaczej bowiem wyglądają gry szkoleniowe, które mają za zadanie wyłonić lidera grupy, inaczej też te, na których pracownicy mają się po prostu wzajemnie poznać od dość prywatnej, domowej strony. Poniżej zatem do najważniejszych celów integracji przypisane będą najciekawsze pomysły na szkolenie.
1) misja : lider grupy i sprawny jej podział
Czasami wiemy, że praca w danym zespole będzie bardzo szybko musiała przynosić wymierne efekty. Nie będzie tu miejsca na różne błędy i pomyłki. Wówczas dobrze jest, jeśli pracownicy już na początku będą mieli szansę odkryć swoje miejsce w grupie, zalety i wady.
Wówczas przydają się wszystkie gry i zabawy szkoleniowe, w których grupa musi jakoś się podzielić. Dobrym pomysłem są np. wyjścia do escape roomów. Pamiętajmy tylko przy tym, że niektóre osoby np. z przyczyn religijnych nie będą chciały wejść do pokoju typu "opętanie". Wybierzmy zatem coś nieco bardziej neutralnego.
2) Umiejętność radzenia sobie ze stresem, podział grupy
Ważna w grupie także może być umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach. Jeżeli zatem formujemy taką grupę do zadań specjalnych, to dobrze by było, gdybyśmy zainwestowali wcześniej w szkolenie, które pomoże im poznać się i dowiedzieć, jak każdy z nich reaguje na nieznane sytuacje, kto jest najbardziej opanowany, kto raczej się wycofuje, a kto rusza pędem naprzód i wpada na oryginalne pomysły. Dla takich grup warto zorganizować szkolenie w typie outdoor - survival.
3) Poznanie się pracowników mniej powierzchowne
Często w pracy dzieje się tak, że kiedy łączymy ze sobą nową grupę osób, to wszyscy pracownicy znają się bardzo powierzchownie. Patrząc z boku można mieć wrażenie, że są to dobrzy znajomi - śmieją się w firmie, rozmawiają ze sobą. Jednak kiedy przyjrzymy się im bliżej, to odkryjemy, że w zasadzie to nic oni nie wiedzą o sobie, a poza firmą niespecjalnie nawet się poznają na ulicy.
Wówczas pojawiają się szybko dość absurdalne problemy wynikające często z nieznajomości sytuacji. Przykładowo frustracja na koleżankę obok, że się spóźniła, bez wiedzy o tym, że ma chore dziecko. Dlatego warto czasem inwestować w spotkania integracyjne, które umożliwią pracownikom poruszenie nieco bardziej prywatnych tematów i przyjacielskie poznanie się. Może to być sauna, kręgle, spa - słowem coś, gdzie atmosfera aż zaprasza do zwierzeń.
4) Praca nad własnymi słabościami, motywacja innych, wzajemne wspieranie się
Jeśli czujemy, że w naszej nowej grupie pracowników może być problem z tym, że ludzie nie będą zupełnie się wzajemnie motywować, że będzie im tylko zależało na "pogrążeniu" drugiej osoby, to warto jednak pomyśleć nad jakąś grą szkoleniową, która zniweluje te cechy i sprawi, że grupa będzie dobrze ze sobą współpracowała.
Dlatego też tu ciekawym pomysłem będą różne biegi typu runmaggeddon, ścianka wspinaczkowa. Żeby bowiem coś się udało, każdy musi się wzajemnie wspierać i podnosić na duchu. Warto też zaznaczyć, że przy tego typu aktywnościach, łatwo zauważymy, kto może psuć nastrój w grupie, kto za wszelką cenę będzie po prostu starał się prześcignąć innych.
Oczywiście powyżej zostały przedstawione tylko mniej więcej jedne z ciekawszych atrakcji na imprezy pracownicze. Warto dodać, że najważniejsze w tym wszystkim jest to, abyśmy naprawdę dobrze określili cel takiego szkolenia. Jeśli tutaj źle coś nam pójdzie, to niestety szybko może się okazać, że wydamy niepotrzebnie pieniądze w błoto.
Zastanówmy się zatem, jaka ma być nasza grupa pracowników, w jakich warunkach będzie pracować. Następnie poradźmy się specjalisty w zakresie psychologii, jakie szkolenie będzie najbardziej odpowiednie dla naszych celów.