Zmiana jest bardzo ważnym elementem rozwoju. Dawniej firmy dążyły raczej do stabilizacji, dzisiaj zaś liczy się to, jak bardzo jesteśmy elastyczni - to właśnie zmiany decydują o osiągnięciu przez firmę sukcesu. Niestety jednak wprowadzenie zmian nie jest wcale takie łatwe. Wystarczy pomyśleć tutaj chociażby o tym, jak trudno jest nam w naszym osobistym życiu coś zmienić np. zacząć się zdrowo odżywiać, czy zmienić pewne przyzwyczajenia, a zrozumiemy czemu jest to takie trudne w firmie.
Jak zatem zacząć wprowadzać zmianę? Jak powinno wyglądać prawidłowe zarządzanie zmianą? Na czym musi się ono opierać? Otóż niezależnie od tego, czy zmiana obejmuje cały system firmy, czy jest mniejsza, czy wynika z przyczyn wewnętrznych albo zewnętrznych, warto trzymać się kilku zasad.
1. Zmiana musi objąć zarząd/ kierownika
Często zarządzanie zmianą obejmuje wszystkich, tylko nie osoby zarządzające. W efekcie pracownicy muszą wykonać jakieś zadania, do których nie bardzo są przekonani, ponieważ zmiana nie dotknęła osób na kierowniczych stanowiskach. Jeśli rzeczywiście chcemy coś zmienić, to musi to objąć wszystkich.
2. Słuchaj osób na niższych stanowiskach
Wprowadzając jakąś zmianę nie możemy także zapominać o osobach na niższych stanowiskach - sprzątaczkach, personelu technicznym. Ich zmiana także powinna objąć, ich także trzeba uwzględnić. Ponadto warto pamiętać, że takie osoby stanowią cenne źródło informacji.
3. Weź pod uwagę emocje
Należy pamiętać, że w przypadku zmian, zwłaszcza dużych, strach przed czymś nowym, wiele obowiązków itd. często dominuje nad racjonalnym myśleniem. Dlatego trzeba pracownikom jasno przedstawić korzyści, jakie wynikają z wprowadzenia zmiany.
4. Motywuj
Oczywiście samo przekonanie jednorazowe pracowników za dużo nie da. Trzeba ich jeszcze zmotywować - wiele osób, szczególnie takich, które nie są mocno związane z firmą, nie będzie chciało lepiej pracować albo czegoś zmieniać tylko i wyłącznie po to, aby firma osiągnęła sukces. Trzeba pamiętać o tym, że zmianę, która przyniesie nam sukces, wprowadzają w życie ludzie i oni też muszą mieć z tego jakieś korzyści.