Programowanie zwinne, zwane również metodykami zwinnymi to sposób zarządzania wykorzystywany w informatyce. Zastosowanie go, wynika z zaobserwowania, iż wymagania konsumenta często zmieniają się (najczęściej rosną) podczas trwania projektu, co z perspektywy przedsiębiorstwa może generować pewne problemy.
Zastosowanie tej metody umożliwia stałe wprowadzanie zmian i poprawek na każdym etapie programowania, co z jednej strony pozwala sprostać oczekiwaniom klienta, a z drugiej umożliwia ukończenie projektu w rozsądnym terminie.
Takie rozwiązanie jest dla firmy podwójnie korzystne. Pozwala bowiem usatysfakcjonować klienta, a zatem zwiększyć prawdopodobieństwo, że wróci i ponownie skorzysta z usług przedsiębiorstwa. Pozwala również zaoszczędzić czas, dzięki czemu personel może szybciej przejść do realizacji innych projektów.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Rozwój nowoczesnych technologii spowodował że współcześni menadżerowie i liderzy stanęli przed nowym wyzwaniem, jakim jest kierowanie zespołami rozproszonymi. Jak sprawnie kierować pracą osób które pracują w jednym zespole a fizycznie znajdują się gdzie indziej?
Mogą Cię zainteresować:
talenty Gallupa,
szkolenie dla brygadzistów,
szkolenia otwarte Warszawa.
Generalnie rzecz ujmując ten konkretny rodzaj metodyk oparto na zdyscyplinowanym zarządzaniu procesem produkcji oprogramowania. Ze względu na wspomniane zdyscyplinowanie konieczne jest dokonywane w procesie produkcyjnym częstych inspekcji pod kątem weryfikacji zakładanych wymagań i rozwiązań, czy rezultatów, co tyczy się zarówno specyfikacji wytarzanych produktów, jak również samego oprogramowania.
Metodyki zwinne sprawdzają się w szczególności w małych i średnich firmach.
W korporacjach można je zastosować w poszczególnych zespołach. Wynika to z fakt, iż ten typ zarządzania przeznaczony jest przede wszystkim dla niewielkich grup, które nie mają żadnych problemów z bezpośrednią komunikacją.
W jego założeniach nacisk kładziony jest na komunikację bezpośrednią, a w ostateczności kanałami takimi jak e-mail, telefon, czy wideokonferencja. Takie podejście ma na celu zminimalizować potrzebę tworzenia dokumentacji, czyli zaoszczędzić czas.
Poszczególne etapy wytwarzania kodu oprogramowania zwą się iteracjami. W ich trakcje pisze się kod, po czym, po zakończeniu danego etapu (iteracji) następuje sprawdzenie powstałego kodu i jego testowanie. Przyjęcie takiego trybu pracy pozwala na stosunkowo szybkie tworzenie oprogramowania bardzo wysokiej jakości.