Wirtualny zespół współpracowników charakteryzuje się przede wszystkim tym, że osoby, które współpracują ze sobą przy jednym, konkretnym projekcie, nie znajdują się w tej samej lokalizacji. Członkowie takiego zespołu mogą być rozsiani po całym kraju, a nawet po za jego granicami, a jednocześnie wspólnie pracują nad realizacją określonego celu. Z wielu względów jest to bardzo korzystne, ale posiada także negatywne aspekty. Jakie?
Przede wszystkim, wirtualny zespół pozwala na korzystanie z wiedzy, umiejętności i doświadczenia wielu osób, bez względu na miejsce pobytu. Mogą to być ludzie zatrudnieni w ramach jednej organizacji, jak i poza nią. Dzięki kreatywności, różnemu podejściu do zadań i różnemu systemowi pracy, taki zespół jest bardzo uniwersalny i praktyczny, doskonale radzi sobie z każdym, nawet bardzo trudnym i skomplikowanym zadaniem, a wszystkie obowiązki są zwykle realizowane bez zarzutów. Zespół wirtualny może być również w dowolny sposób rozbudowywany, w zależności od potrzeb, jakie zaistnieją.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Rozwój nowoczesnych technologii spowodował że współcześni menadżerowie i liderzy stanęli przed nowym wyzwaniem, jakim jest kierowanie zespołami rozproszonymi. Jak sprawnie kierować pracą osób które pracują w jednym zespole a fizycznie znajdują się gdzie indziej?
Mogą Cię zainteresować:
talenty Gallupa,
szkolenie dla brygadzistów,
szkolenia otwarte Warszawa.
Jednocześnie, w pracy takiego zespołu niezwykle istotne jest odpowiednie zarządzanie nim, umiejętności interpersonalne, wysoki poziom empatii i zrozumienia się, jak również trzeba bezwzględnie polegać na wszystkich dostępnych możliwościach komunikowania się. W pracy zespołu wirtualnego koniecznością jest korzystanie ze wszystkich możliwych form kontaktu. Wiadomości e-mail, głosowe, rozmowy telefoniczne, udostępnianie ekranu komputera, konferencje wideo i telekonferencje to najpopularniejsze, z jakich korzysta zwykle zespół wirtualny. Ponadto, w przypadku dłuższej współpracy, kierownik takiego zespołu powinien doprowadzić choć do jednego spotkania osobistego całego zespołu, kiedy to omówione zostaną wszystkie cele danego projektu oraz sposób ich realizacji. Kierownik projektu może także umawiać spotkania indywidualne z poszczególnymi członkami zespołu wirtualnego, aby jeszcze lepiej nadzorować pracę i motywować swoich współpracowników do jeszcze efektywniejszego wykonywania powierzanych im obowiązków.