Teorie motywacji
Motywację bardzo często definiować można jako pewne bardzo ściśle określone zachowania. Nie od dziś wiadomo, że wszyscy ludzie, którzy mają odpowiednią motywację, są w stanie lepiej podejmować wszystkie działania, które zmierzają do osiągnięcia wyznaczonego celu. Procesy motywacji są jednym z niezbędnych elementów składających się na aktywność człowieka.

Motywację bardzo często definiować można jako pewne bardzo ściśle określone zachowania. Nie od dziś wiadomo, że wszyscy ludzie, którzy mają odpowiednią motywację, są w stanie lepiej podejmować wszystkie działania, które zmierzają do osiągnięcia wyznaczonego celu.
Procesy motywacji są jednym z niezbędnych elementów składających się na aktywność człowieka. Za motywację śmiało można uznać również wszelkiego rodzaju procesy prowadzące do zaistnienia pewnego rodzaju regulacji, które pośrednio lub bezpośrednio są w stanie sterować wieloma czynnościami tak, aby w konsekwencji poprowadziły one do osiągnięcia zamierzonego celu
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przejdź od teorii do praktyki. Zacznij stosować postawę asertywną w życiu zawodowym i osobistym. Zobacz: szkolenie asertywność, szkolenie z komunikacji, szkolenia po angielsku.Jeśli chodzi o funkcję sterowania, to mogą być one charakteryzowane przede wszystkim przed dwa parametry, czyli kierunek oraz motywację. Specjaliści są w stanie wyróżnić i opisać wiele bardzo różnorodnych koncepcji i modeli motywacyjnych. Motywację wywoływać mogą modele ”bodziec-reakcja” (czynniki bezpośrednie) lub pośrednie czynniki, między innymi takie jak:
- warunki realizacji zadań,
- rodzaj realizowanych zadań,
- cechy pracownika wyznaczonego do realizacji danego zadania,
- postrzeganie roli przez pracownika i pracodawcę.
W zasadzie najczęściej spotykane są trzy podejścia do motywacji. Chodzi tu o:
- teorię treści,
- teorię wzmocnienia,
- teorię procesu.
Przy motywacji niezwykle często stosuje się dodatkowo klasyfikację teorii potrzeb według Maslowa. Jest to najczęściej wykorzystywana teoria w wielu sytuacjach, niekoniecznie ściśle powiązanych z szeroko rozumianą motywacją. Teoria Maslowa jest niezwykle chętnie wykorzystywana nie tylko w opisie teorii motywacji.
Maslow motywację podzielił na 5 grup, które ułożył w odpowiedniej, jego zdaniem hierarchii. A wygląda ona w sposób następujący (począwszy od potrzeb niższego rzędu).
- Potrzeby fizjologiczne (czyli tak oczywiste kwestie jak głód, pragnienie).
- Potrzeby bezpieczeństwa.
- Potrzeby społeczne (przyjaźń, miłość itp.).
- Potrzeby uznania (szacunek, odpowiednie dowartościowanie, osiągnięcie wymarzonego społecznego statusu).
- Potrzeby samorealizacji.
Menedżer architektem zaangażowania. Recognition i motywowanie 3.0
Kluczem do skutecznego przywództwa jest wpływ, a nie władza. Podnoszenie zaangażowania pracowników to kluczowa funkcja menedżerska. Zaangażowany pracownik w pełni korzysta ze swoich talentów, jest…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej