Stres konieczność czy wybór

Każdy człowiek postrzega rzeczywistość w indywidualny sposób. Sposób ten kształtuje się na przestrzeni naszego życia pod wpływem wielu czynników, takich jak: nasza osobowość, wartości, motywy działań, emocje, wychowanie, kulturę itd.

Gamma - Stres konieczność czy wybór
    Pod wpływem tych czynników wykształcają się różnego rodzaju „filtry percepcyjne”, które działają podobnie jak filtry np. do wody, czy powietrza – to znaczy przepuszczają tylko to, co chcemy, co jest zgodne z naszym pojmowaniem świata, a zatrzymują wszystko to, czego przyjąć nie chcemy.

    Wbrew pozorom takie „filtrowanie” jest potrzebne, ponieważ pozwala nam w miarę sprawnie funkcjonować w świecie pełnym różnorodnych bodźców i bombardujących nas informacji. Np. oglądając nowo wyprodukowany model samochodu, różne osoby mogą zwracać uwagę na różne jego aspekty: nowoczesność linii, wielkość silnika, przyspieszenie, udogodnienia typu klimatyzacja czy komputer pokładowy, wielkość bagażnika, kolor. Filtry są tu bardzo pomocne. Jednakże pod wpływem presji może się okazać, że nasza interpretacja rzeczywistości staje się wypaczona: wyolbrzymiamy lub minimalizujemy znaczenie pewnych faktów, przyjmujemy niewłaściwy punkt widzenia lub nieprawdziwe założenia dotyczące różnych sytuacji. Również taki zmieniony, wypaczony sposób postrzegania świata, myślenia o nim, determinuje nasze reakcje.

     

    Zapoznaj się z naszymi szkoleniami dotyczącymi stresu i sposobu jego unikania. Zobacz nasz dział: szkolenia otwarte. Jeśli interesują Cię szkolenia dla urzędów zapraszamy na stronę: szkolenia dla administracji publicznej.

     

    SZKLANKA DO POLOWY PUSTA

    Znane stwierdzenie, że dla optymistów szklanka jest do połowy pełna, a dla pesymistów do polowy pusta jest dobrym przykładem tego typu funkcjonowania. Ci, którzy widzą szklankę do połowy pełną, potrafią dojrzeć korzyści z takiego stanu rzeczy i generować rozwiązania dotyczące dalszego napełniania jej. Osoby, dla których szklanka jest do połowy pusta, koncentrują się na problemach związanych z tą sytuacja, a zatem doświadczają przykrych emocji pod jej wpływem. A zatem zamiast skrajnej naiwności i braku realistycznej oceny oraz wynajdywania czarnych stron poszczególnych sytuacji, warto skupić się na bardziej zrównoważonym postrzeganiu korzyści i wad. Jeśli należysz do osób, u których pierwsza reakcja jest negatywna, zacznij szukać też pozytywnych stron lub rozwiązań zmieniających aktualna sytuację.

     

    NIEODPOWIEDNIE PROPORCJE

    Proporcje w postrzeganiu świata zostają zachwiane, gdy:

    a) wyolbrzymiamy problemy, uważamy je za większe i bardziej skomplikowane niż są
    w rzeczywistości,

    b) nie doceniamy niebezpieczeństwa, pomniejszamy znaczenie istotnych zdarzeń,

    c) postrzegamy świat jako biało-czarny bez odcieni szarości – tego typu postrzeganie świata jest źródłem generalizacji.

     

    NADMIERNE POCZUCIE WINY

    Z nadmiernym poczuciem winy mamy do czynienia, gdy obwiniamy się za wszystko, co się nie udało, nawet jeśli nie jesteśmy odpowiedzialni za stan aktualny. Na przeciwnym biegunie znajdują się osoby unikające przyjęcia jakiejkolwiek odpowiedzialności.

     

    ZAKŁADANIE NAJGORSZEGO

    Wyciągnie pochopnych wniosków dotyczących sytuacji lub osób wyłącznie pod wpływem emocji, bez racjonalnych przesłanek.

     

    „ZIMNY WYCHÓW”

    Ten sposób myślenia to stawianie wobec siebie nierealistycznych wymagań i oczekiwań. Stres jest wynikiem ciągłej złości i frustracji spowodowanej brakiem spełniania zbyt wygórowanych standardów. Zbyt silne ograniczenia dotyczące tego, co powinno nastąpić, tego, jak musimy się zachować są źródłem presji, a w efekcie silnego stresu.

     

    JAK ZMIENIĆ STRESOGENNY SPOSÓB MYŚLENIA?

    Pamiętaj, że reakcji stresowej nie wywołują czynniki obiektywne, fakty czy rzeczywistość, ale nasze na ich temat przekonania.

          Zmierz się ze swoimi myślami.

          Ponownie oceń swoje przekonania na temat własnego zachowania.

          Ponownie oceń swoje przekonania na temat zachowania innych ludzi.

          Przeanalizuj w myślach stresujące zadanie i dobrze się do niego przygotuj.

     

     

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza