Ocena wykonanych przez pracownika obowiązków to podstawowy element kontroli, która z jednej strony pozwala na poprawę efektywności pracy, a z drugiej jest naturalnym sposobem wyceny premii. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku urzędników administracji publicznej.
Szczególnie ma to miejsce, kiedy pracują oni w ramach służby cywilnej. Jest to szczególna, najwyższa forma pracy w urzędzie. Ocena okresowa w służbie cywilnej nie jest jednak podyktowana wyłączanie kwestiami związanymi z zarządzaniem zasobami ludzkimi.
W dniu 27 sierpnia 2015 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania ocen okresowych członków korpusu służby cywilnej. Zgodnie z § 14 tego rozporządzenia do sporządzenia oceny, w przypadku gdy oceniany przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zapoznał się z kryteriami oceny i terminem sporządzenia oceny na piśmie, stosuje się przepisy dotychczasowe. Zatem przez pewien czas stosowane będą przepisy obu rozporządzeń.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Gamma. W poprzednim roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Oferujemy szkolenia HR, managerskie, sprzedażowe i szkolenia dla administracji publicznej. W rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” po raz kolejny zajęliśmy 1 miejsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Tym samym konieczność oceny pracy urzędników służby cywilnej ma swoje uzasadnienie w przepisach prawnych.
Co za tym idzie każdy, kto rozpoczyna pracę w ramach służby musi liczyć się z koniecznością poddania się takiej właśnie ocenie. W zamyśle ustawodawcy ocena ma służyć podniesieniu efektywności, planowaniu zatrudnień oraz redukcji. Ponadto trzeba mieć na uwadze także to, że wynik oceny będzie miał oczywisty wpływ na karierę pracownika.
W celu wykonania rzetelnej oceny okresowej przełożeni otrzymują narzędzia w postaci programów informatycznych. Dzięki temu możliwe jest nie tylko szybkie, bieżące dokonywania oceny pracowników ale także gromadzenie danych, pozwalających stworzyć bazę, z której będzie możliwe stworzenie wyciąganie danych obrazujących progres lub regres pracownika.
Wszystko to razem sprawia, że ścieżka kariery w służbie cywilnej może jasno określona i prowadzona według otwartych, przejrzystych zasad. Każdy urzędnik ma zatem możliwość poznania swojej pozycji i dalszych kroków na drabinie kariery.