Zmiana jest nieodłączną konsekwencją, a może i przyczyną, rozwoju firmy. Aby stać się naprawdę dobrą marką i zyskać wysoką pozycję na rynku, firma podlega nieustannym przekształceniem dostosowując się do warunków i praw rządzących światem albo wręcz przeciwnie - narzucają światu swoja modę. Najczęstszym pojęciem, które pojawia się, kiedy rozpoczyna się temat zmian, jest zmiana organizacyjna. Co to jest?
Zmiana organizacyjna - definicja
Otóż można by tutaj przytoczyć wiele przeróżnych definicji tego pojęcia, jednak żadna w zasadzie nie jest godna uwagi. Generalnie bowiem zmiana organizacyjna jest to każda istotna modyfikacja jakiejś części organizacji, lub czasem nieraz i jej całości. Jak możemy podzielić takie zmiany? Otóż podziałów jest naprawdę dużo...
Podział zmian organizacyjnych
Przede wszystkim bowiem zmiany mogą być mikrosystemowe, czyli obejmować raczej drobną część organizacji. Nie oznacza to oczywiście, że nie wpływają już tym samym na jej całość. Tu zmiany mogą mieć charakter innowacyjny albo mogą to też być różne modyfikacje czy też usprawnienia. Z kolei na poziomie wyższym - bardziej makrosystemowym, zmiany są już poważniejsze. Mogą wówczas dotyczyć całej struktury, systemu albo mogą to być zmiany programowe.
Przyczyny wewnętrzne zmian organizacyjnych
Jakie przyczyny wewnątrz przedsiębiorstwa przyczyniają się do zmian? Niestety często bodźcem do zmiany może być jakieś niepowodzenie albo brak zgodności pomiędzy rzeczywistością a wyobrażeniami. Ponadto tu zaliczyć można także wszelkie innowacje oraz zmiany w strukturze przemysłu
Przyczyny zewnętrzne zmian organizacyjnych
Z kolei zaś w zewnętrznych czynnikach zmian można na pewno wymieni zmiany demograficzne. To one odpowiadają za naprawdę wiele zmian organizacyjnych. Inna przyczyna są także np. zmiany społeczne. Ludzie zaczynają inaczej postrzegać modę, zmieniają się wartości, styl życia... a wraz z tym i firmy. Oczywiście na takie zmiany ma też wpływ rozwój technologii, nauki czy nowa wiedza na dany temat.