Ocena pracownika metodą 360 stopni

Metod oceny pracowników jest bardzo wiele: jej wybór uzależniony powinien być od charakteru firmy, branży, stosunków między pracownikami i kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Jednak istnieją systemy uniwersalne, które można dopasowywać do osobistych potrzeb – a właśnie taką jest metoda 360 stopni.
     
    Metod oceny pracowników jest bardzo wiele: jej wybór uzależniony powinien być od charakteru firmy, branży, stosunków między pracownikami i kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Jednak istnieją systemy uniwersalne, które można dopasowywać do osobistych potrzeb - a właśnie taką jest metoda 360 stopni.

    Nazwa modelu wywodzi się od pełnego okręgu, który przedstawia obieg informacji. Oznacza to, że ocena powinna "zatoczyć krąg" a informacja zwrotna dotrzeć do pracownika. To podstawowe założenie metody - uznaje się, że ocena pracownika nie służy jedynie przedsiębiorstwu, ale przede wszystkim ma znaczenie dla samego zainteresowanego: pozwala na zwiększenie motywacji, wzrost zaangażowania lub zwykłą radość z pozytywnego wypadania w oczach pracodawcy.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jak delegować i motywować zespół? Jak skutecznie zarządzać projektami? Jak zostać sprawnym liderem w firmie? Jak budować zaangażowanie w zespole? Sprawdź nasze szkolenia menadżerskie np: szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie project manager. Sprawdź je.

    W modelu 360 stopni unika się ilościowych wskaźników, zwykle wykorzystując kwestionariusze i ankiety, które wypełnia sam zainteresowany. Mogą to być pytania o konkretne zachowania, umiejętności czy relacje z innymi. Odpowiednie sformułowanie pytań pozwala na stworzenie kompleksowego obrazu cech, umiejętności i zachowań pracownika, które przekładają się na końcową ocenę. Podczas tworzenia modelu oraz systemu tworzenia wyników, warto korzystać w pomocy psychologów, którzy pomogą nakreślić optymalny model wyników.

    Ocena 360 stopni ma zwykle charakter opisowy. Pozwala to na stworzenie kwestionariusza, w którym nie istnieją błędne odpowiedzi: świadczą jedynie o danych cechach lub zachowaniach. Choć mogą być one pozytywne lub negatywne, z pewnością nie jest to rodzaj egzaminu, który mógłby wpłynąć na życie pracownika. Często w tym przypadku unika się także wystawiania bardzo krytycznych ocen, które mogłyby zdemotywować pracownika oraz obniżyć jego moralne.

    Metoda 360 stopni może być z powodzeniem wykorzystywana w każdym przedsiębiorstwie. Od rodzaju i formułowania pytań zależy jakość kwestionariusza oraz prawdziwość wyników, jednak fakt, że ocena wraca do pracownika sprawia, że może on kompleksowo zapoznać się z odbiorem odpowiedzi przez pracodawcę.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza