Mobbing to dość szerokie pojęcie, które obejmuje różne rodzaje prześladowania danego pracownika. Najczęściej wyraża się on poprzez bezpodstawną krytykę, ubliżanie, wulgaryzmy, niedocenianie i wiele innych sytuacji, które po pewnym czasie doprowadzają do niemożności prowadzenia przez danego pracownika normalnego życia, odbierają mu chęć i wolę, powodują wiele problemów psychicznych. W naszej świadomości utarł się jednak jeden bardzo niesprawiedliwy mit na temat mobbingu...
Mobbing - zawsze od szefa?
Otóż uważa się, że za wszelkie przypadki mobbingu odpowiedzialne są osoby sprawujące jakąś władzę - kierownicy, menedżerowie, szefowie. Jednak nie do końca tak jest. Często niestety bowiem jesteśmy narażeni na mobbing ze strony współpracowników... Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że takie nieprzyjemności nie będą specjalnym problemem. Wyobraźmy sobie jednak, że taka osoba rozsiewa plotki o nas, mówi o nas nieprawdę naszym szefom, wprowadza błędy do naszych raportów oraz w inny sposób uprzykrza nam życie. Co robić w takich sytuacjach?
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenie antymobbingowe dla pracowników - które zachowania są już mobbingiem a które nie są, mimo że pozornie mogą tak wyglądać? Celem szkolenia z antymobbingu jest przeciwdziałanie zachowaniom mobbingowym i dyskryminacji w miejscu pracy. Aby ten cel osiągnąć szkolenie oddziałuje na uczestników na dwóch płaszczyznach: poszerza wiedzę pracowników na temat mobbingu oraz zwiększa ich wrażliwość na zachowania mobbigowe w pracy.
Zapoznaj się również ze szkoleniami: komunikacja interpersonalna szkolenie, szkolenia administracja.
Jak radzić sobie z mobbingiem ze strony współpracownika?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie zawsze wiemy, że te wszystkie dziwne spojrzenia, inne tratowanie nas przez pozostałych pracowników, są efektami działalności jednego z nich. Pamiętajmy zatem, żeby zawsze zachować krytycyzm wobec siebie i innych. Jeśli widzimy, że dzieje się coś podejrzanego, nie myślmy od razu, że to jest nasza wina - zastanówmy się, czy ktoś nie chce nam zaszkodzić. Starajmy się ponadto zawsze zachowywać spokojnie, asertywnie, kulturalnie - nie dajmy się wciągnąć w emocjonalne rozmowy.
Warto także zwrócić się o pomoc do szefa, nawet zapytać go wprost, czy czegoś dziwnego o nas nie słyszał, wytłumaczyć, że chyba nas ktoś mobbinguje. W razie braku reakcji z jego strony zawsze możemy zwrócić się o pomoc do jednego z wielu biur i organizacji założonych specjalnie do zwalczania mobbingu. Tam specjaliści pomogą nam się odnaleźć w tej trudnej dla nas sytuacji, wytłumaczą, jak postępować oraz również pomogą skierować sprawę do sądu, jeśli taka będzie konieczność.
Szkolenia ze zwalczania mobbingu
Warto jeszcze na koniec dodać, że będąc szefem czy kierownikiem dobrze jest zainwestować wcześniej w szkolenia dla pracowników z zakresu rozpoznawania mobbingu oraz radzenia sobie z nim. Dzięki temu problem często zostanie prawidłowo zidentyfikowany i rozwiązany już na samym początku.