Metaprogramy - wewnętrzne filtry zachowań ludzkich w służbie skutecznego biznesu
Podstawą każdego biznesu jest skuteczna komunikacja. Nie da się zbudować bez niej relacji w zespole ani tym bardziej budować dobrych kontaktów z klientami. Istnieje wiele metod, które wspierają rozwój umiejętności efektywnego porozumiewania się z ludźmi. Sporym zainteresowaniem cieszy się ostatnio zwłaszcza pojęcie metaprogramów. Co to takiego i w jaki sposób może pozytywnie wpływać na rozwój naszego biznesu? O tym właśnie opowiemy w niniejszym artykule.
Metaprogram – o co tak naprawdę chodzi?
Warto zacząć od zrozumienia, czym są wspomniane metaprogramy. Pojęcie zostało zaczerpnięte z programowania neurolingwistycznego (NLP) i oznacza metodę filtracji bodźców i informacji przychodzących do jednostki z zewnątrz. Każdy z nas ma wbudowany własny zestaw takich filtrów, dzięki którym odbiera to, co się dzieje wokół w inny sposób. Determinują one nasze zachowania w określonych sytuacjach. Z samej świadomości, że takie procesy zachodzą, można wysnuć kilka wniosków, które znacząco pomagają zrozumieć nas samych i naszego rozmówcę.
Przede wszystkim, jeśli uznajemy, że naszym postrzeganiem rządzą wspomniane filtry, musimy przyznać, że postrzeganie świata zawsze będzie subiektywne, a całkowity obiektywizm w wydaniu jednostki nie jest możliwy. Bez obaw, jest również jasna strona zagadnienia – występowanie metaprogramów sprawia, że jesteśmy tak różnorodni, a społeczeństwo nie składa się wyłącznie z armii myślących identycznie klonów.
Jak nauczyć się wykorzystywania metaprogramów w biznesie poprzez szkolenia menedżerskie?
Sama świadomość występowania filtrów nie daje nam jeszcze możliwości rozwoju naszych kompetencji i biznesu. Dopiero nauczenie się ich stosowania poprzez odpowiednie szkolenia otwarte może wpłynąć na poprawę naszych wyników. W jaki sposób? Mówiąc zupełnie ogólnie, uczęszczając na wszelkie szkolenia sprzedażowe lub inne, które bazują na metaprogramach, uczymy się odczytywania podświadomych zachowań własnych i naszego rozmówcy. Dzięki temu poprawiamy umiejętności komunikacyjne.
Szkolenia pozwalają na poznanie tego, czym się kierujemy w podejmowaniu decyzji – genezy naszych zachowań, motywacji i preferencji. A to przecież klucz do opartej na zaufaniu i zrozumieniu, skutecznej rozmowy w zespole firmowym czy również negocjacji z ważnym klientem. Stosując wiedzę na temat filtrów, lepiej rozumiemy naszego odbiorcę lub partnera biznesowego.
Przykłady podstawowych metaprogramów
Metaprogramy można zazwyczaj łatwo rozpoznać na podstawie obserwacji zachowań – mowy ciała i języka, którego używa nasz rozmówca. Poznanie ich daje nam olbrzymią przewagę w kontaktach międzyludzkich. Jakie są najbardziej podstawowe rodzaje filtrów?
Podobieństwa i różnice
Analizowanie rzeczywistości wokół, powoduje u ludzi wyciąganie wniosków. Niektóre jednostki mają tendencje do poszukiwania elementów, które są do siebie bardzo podobne. Inni z kolei swoje obserwacje opierają na zauważaniu samych różnic. Pierwsza grupa w życiu codziennym będzie wykazywać się niechęcią do wychodzenia ze strefy komfortu, najchętniej unikając wszelkich zmian. Druga z kolei będzie lgnąć do nowych technologii, będzie szukać wyzwań i zmian na różnych płaszczyznach życia.
Uciekać lub gonić - zachowania od i do
W głównej mierze ten typ odnosi się do metod i teorii motywacji. Osoby z programem meta typu OD, skupiają się na unikaniu problemów, a ludzie zaprogramowani na DO, dążą do konkretnego celu. Dla jednych bodźcem będzie ucieczka, dla innych działanie do przodu i chęć zrobienia czegoś konstruktywnego. Czym różnią się motywatory do pracy obu grup? Ludzie z programem DO działają skutecznie, gdy widzą przed sobą pozytywny cel lub jakąś formę nagrody. Osoby typu OD potrzebują narzędzia motywacji pod postacią strachu przed złymi konsekwencjami niezrealizowania konkretnej pracy lub działania.
Słuchaj i patrz – wyzwanie przed dobrym menedżerem i sprzedawcą
Zrozumienie i wdrożenie wiedzy na temat metaprogramów daje wiele korzyści zarówno w skutecznej sprzedaży i pracy w grupie, jak i w życiu codziennym. Poprawne rozpoznanie i dostosowanie się do programów, które motywują działanie ludzi z naszego otoczenia, poprawia zaufanie, otwartość w zespole, a także skuteczną komunikację. A to przecież podstawa dla zbudowania zintegrowanej i działającej efektywnie grupy oraz kontaktów z klientami. Z tego powodu warto uczęszczać na szkolenia menedżerskie i sprzedażowe, na których omawia się zagadnienia związane z naszymi wewnętrznymi filtrami – żeby poprawić nasz kontakt ze światem zewnętrznym.