Męska i kobieca kultura organizacyjna

Typów kultury organizacyjnej jest bardzo wiele: mnóstwo specjalistów z dziedziny zarządzania i psychologii biznesu wypracowała różną systematykę i podział kultur, które występują w przedsiębiorstwach. Jednym z takich podziałów jest kobiecość i męskość organizacji. Wbrew pozorom nie zależy ona od sfeminizowania zakładu pracy, a przede wszystkim od charakterystyki priorytetów pracowników, nastawienia menedżerów oraz stylu przewodzenia.
     
    Typów kultury organizacyjnej jest bardzo wiele: mnóstwo specjalistów z dziedziny zarządzania i psychologii biznesu wypracowała różną systematykę i podział kultur, które występują w przedsiębiorstwach. Jednym z takich podziałów jest kobiecość i męskość organizacji. Wbrew pozorom nie zależy ona od sfeminizowania zakładu pracy, a przede wszystkim od charakterystyki priorytetów pracowników, nastawienia menedżerów oraz stylu przewodzenia.

    Społeczeństwo męskie w organizacji

    Męska kultura organizacji to model, w którym pracownicy nastawieni są przede wszystkim na zarobki, status i wyzwania. To właśnie postawa, która nastawiona jest przede wszystkim na osiąganie wyników, świadczy o męskiej kulturze organizacyjnej. Dla pracowników liczy się przede wszystkim wymiar materialny pracy, kierownictwo  i menedżerowie działają samodzielnie i autorytarnie.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Firma Gamma sp. j. rekomenduje szkolenia: Zarządzanie zmianą - Kompleksowe przygotowanie do procesu wprowadzania zmiany w organizacji. Zarządzanie zespołem - Doskonalenie umiejętności zarządzania zespołem pracowniczym. szkolenie zarządzanie projektami – Jak zadbać o procesy w projekcie czyli zapoznanie z metodyką PMI.Zobacz inne szkolenia menadżerskie online i webinary

    Konflikty rozwiązywane są przy użyciu siły - choć w tym wypadku nie oznacza to przemocy czy walki, a jedynie określenie słuszności racji poprzez konfrontacje. Kultura męska również ma bardzo rozwinięte poczucie sprawiedliwości: wynagradza się tych, którzy pracują skuteczniej, karze tych, którzy są nieefektywni. Często przedsiębiorstwa, które charakteryzują się tego typu kulturą, preferują współzawodnictwo między pracownikami.

    Społeczeństwo kobiece w organizacji

    Najprościej można powiedzieć, że społeczeństwo kobiece jest odwrotnością społeczeństwa męskiego. Ten typ kultury organizacyjnej nastawiony jest przede wszystkim na utrzymanie dobrych relacji i pracy zespołowej. Dla pracowników liczy się bezpieczeństwo zatrudnienia i troskę o jakość życia. Często oferuje się im pozapłacowe bonifikaty, przedsiębiorstwo również organizuje różne wydarzenia, w tym także dla członków rodziny pracowników.
     
    Menedżerowie działają solidarnie w imieniu wszystkich pracowników, dominuje demokratyczny typ zarządzania. Konflikty są rozwiązywane na drodze negocjacji i mediacji a do najważniejszych wartości można zaliczyć równość i solidarność. Unika się prowadzenia rankingów, premie i nagrody często przyznawane są całemu zespołowi a nie poszczególnym jednostkom.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza