Typów kultury organizacyjnej jest bardzo wiele: mnóstwo specjalistów z dziedziny zarządzania i psychologii biznesu wypracowała różną systematykę i podział kultur, które występują w przedsiębiorstwach. Jednym z takich podziałów jest kobiecość i męskość organizacji. Wbrew pozorom nie zależy ona od sfeminizowania zakładu pracy, a przede wszystkim od charakterystyki priorytetów pracowników, nastawienia menedżerów oraz stylu przewodzenia.
Społeczeństwo męskie w organizacji
Męska kultura organizacji to model, w którym pracownicy nastawieni są przede wszystkim na zarobki, status i wyzwania. To właśnie postawa, która nastawiona jest przede wszystkim na osiąganie wyników, świadczy o męskiej kulturze organizacyjnej. Dla pracowników liczy się przede wszystkim wymiar materialny pracy, kierownictwo i menedżerowie działają samodzielnie i autorytarnie.
Konflikty rozwiązywane są przy użyciu siły - choć w tym wypadku nie oznacza to przemocy czy walki, a jedynie określenie słuszności racji poprzez konfrontacje. Kultura męska również ma bardzo rozwinięte poczucie sprawiedliwości: wynagradza się tych, którzy pracują skuteczniej, karze tych, którzy są nieefektywni. Często przedsiębiorstwa, które charakteryzują się tego typu kulturą, preferują współzawodnictwo między pracownikami.
Społeczeństwo kobiece w organizacji
Najprościej można powiedzieć, że społeczeństwo kobiece jest odwrotnością społeczeństwa męskiego. Ten typ kultury organizacyjnej nastawiony jest przede wszystkim na utrzymanie dobrych relacji i pracy zespołowej. Dla pracowników liczy się bezpieczeństwo zatrudnienia i troskę o jakość życia. Często oferuje się im pozapłacowe bonifikaty, przedsiębiorstwo również organizuje różne wydarzenia, w tym także dla członków rodziny pracowników.
Menedżerowie działają solidarnie w imieniu wszystkich pracowników, dominuje demokratyczny typ zarządzania. Konflikty są rozwiązywane na drodze negocjacji i mediacji a do najważniejszych wartości można zaliczyć równość i solidarność. Unika się prowadzenia rankingów, premie i nagrody często przyznawane są całemu zespołowi a nie poszczególnym jednostkom.