Kiedy kanban a kiedy agile?
Wiele przedsiębiorców często zadaje sobie to pytanie, kiedy w zasadzie powinni oni stosować kanban, a kiedy zaś agile. Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, jakby się mogło wydawać. Z jakiego powodu? Przede wszystkim, że często mylimy tutaj różne pojęcia. Jak to?
Kanban, agile a scrum
Otóż średnio można wybrać agile lub kanban, ponieważ kanban stanowi niejako część agile. Generalnie rzecz ujmując agile jest to zarządzanie zwinne i w jego obrębie można wyróżnić różne metodyki. Najpopularniejszą metodyką jest scrum, zaś kanban stoi zaraz po niej. Warto jednak podkreślić, że kanban nie do końca jest stricte metodyką, tylko bardziej sposobem na optymalizację pracy. Pytanie zatem bardziej powinno brzmieć - kiedy wybrać kanban a kiedy scrum?...
Kanban a scrum
Generalnie rzecz ujmując kanban doskonale nadaje się do optymalizacji wszelkich procesów, które nie dają de facto materialnego rezultatu w postaci jakiegokolwiek produktu. Przykładem może być np. praca w call center itp. Warto jeszcze podkreślić, że kanban nadaje się wszędzie tam, gdzie zasadniczo nie trzeba w ogóle planować, ponieważ jakiś ogólny plan istnieje.
Szkolenia z agile i kanban
Można by takie ogólniki jak powyżej wymieniać długi czas. Jednak jeśli poważnie myślisz o swojej firmie, to w pewnym momencie trzeba jednak rozważyć szkolenia. One dadzą nam rzetelną, sprawdzoną wiedzę z danego zakresu, dzięki której będziemy w stanie określić, jakie rodzaj zarządzania będzie najbardziej adekwatny do naszej firmy i w jakie sposób go w zasadzie należy wprowadzić. Jakie szkolenia dokładniej się tutaj przydadzą?
Przede wszystkim, będzie to agile project management szkolenie. Najlepiej, żeby było ono prowadzone przez agile pm foundation, która oferuje naprawdę wysoką jakość oraz liczące się na rynku certyfikaty. Warto także zainwestować w szkolenia z poszczególnych ról scrum, czyli w szkolenia scrum developer, szkolenie product owner, szkolenie scrum master, a także w różne kursy z zakresu kanban.