Jakie umiejętności są przydatne w kierowaniu zespołem?
Wielu początkujących managerów zastanawia się, jakie umiejętności są przydatne w kierowaniu zespołem. Nie ma na to prostej recepty, jednak jest pewien zbiór uniwersalnych cech i zachowań dobrego kierownika. Warto przyjrzeć się im bliżej.

Jakie umiejętności są przydatne w kierowaniu zespołem?
Wielu początkujących managerów zastanawia się, jakie umiejętności są przydatne w kierowaniu zespołem. Nie ma na to prostej recepty, jednak jest pewien zbiór uniwersalnych cech i zachowań dobrego kierownika. Warto przyjrzeć się im bliżej.
Realizowanie wizji i celów strategicznych firmy
Do podstawowych zadań kierownika zespołu należy realizowanie wizji, planów i celów strategicznych firmy. Zatem kierownik musi być świadomy polityki firmy i tego w jaki sposób powinny być realizowane poszczególne zadania, czy nastawiona jest na terminowość, a potem wprowadzanie ewentualnych poprawek na życzenie klienta, czy jednak stosowanie takich działań kontroli, aby projekt był dopracowany w każdym detalu i ustalanie w miarę możliwości elastycznego czasu wykonania zadania, z nastawieniem na jakość, a nie czas wykonania.
Kierownik nie jest bowiem już odpowiedzialny jedynie za swoją pracę i musi potrafić koordynować pracę całego zespołu, rozdzielać odpowiednio zadania, w taki sposób aby żaden pracownik nie był nadmiernie obciążony.
Nie jest jednak zasadne, aby kierownik stawał się “ratunkiem” dla danego projektu i wykonywał zadania za któregoś z członków zespołu, gdyż nie to leży w jego kompetencjach. W ten sposób zaniedbuje on swoje obowiązki i może przeoczyć pewne błędy, które wychwyciłby, gdyby zajmował się jedynie zarządzaniem projektem, a nie jego realizacją.
Motywowanie pracowników ma kluczowe znaczenie
Jakie umiejętności są przydatne w kierowaniu zespołem? Duże znaczenie ma umiejętność motywowania pracowników. Nie chodzi tu jedynie o obiecywanie dodatkowych gratyfikacji finansowych dla osób z najlepszymi wynikami, choć to oczywiście dobry sposób. Motywacją może być samo nakreślenie wizji pięcia się po szczeblach kariery w firmie, a więc połączenie samorealizacji z motywacją finansową. Ważne, by można było tu podać jakiegoś pracownika jako wzór.
Dzięki temu członek zespołu wie do czego może dążyć i że osiągnięcie celu jest jak najbardziej możliwe. Dla nowych pracowników motywacją może być sama pochwała. O tej prostej formie motywacji nie można zapominać także w przypadku bardziej doświadczonych pracowników.
Jeśli jakiś pracownik ma zamiar z jakichś powodów odejść z firmy, to zadaniem kierownika jest zmotywowanie go do pracy przy ostatnim zadaniu i podkreślenie jego znaczenia dla jego powodzenia. Tutaj kierownik może zaproponować np. wystawienie jak najlepszych referencji, które mogą się przydać w dalszej perspektywie kariery zawodowej.
Każdy kierownik musi umieć egzekwować wykonywanie zadań przez pracowników. Może się to odbywać w formie wystawiania ocen każdemu z osobna za wykonywane zadania. W ten sposób można na bieżąco kontrolować efektywność zespołu.
Warto także zdobyć specjalistyczną wiedzę. Zatem dobrym wyborem jest szkolenie zarządzanie ludźmi, czy zarządzanie projektami szkolenie dofinansowane. Wbrew pozorom inwestycja w kadry ma duże znaczenie dla osiągnięcia wyższych zysków. Tym bardziej, że dostępne jest szkolenie dofinansowane z EFS.
Mentoring - jak skutecznie przekazać swoje doświadczenie?
Organizacja to ludzie – a ludzie to zbiór unikalnych doświadczeń i kompetencji. Mentoring pozwala na pełne korzystanie z tego skarbu w postaci przekazywania najlepszych doświadczeń…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej