Jak rozpoznać kłamstwo w negocjacjach?
W negocjacjach bardzo często balansujemy na wąskiej krawędzi oddzielającej prawdę od kłamstwa. Nie powinno się jednak przesadzać z blefowaniem. W jaki sposób można jednak poznać, że nasz rozmówca mija się z prawdą?

Jak rozpoznać kłamstwo w negocjacjach?
Jest na to kilka skutecznych sposobów – wystarczy być spostrzegawczym, przyglądać się rozmówcy i zwracać szczególną uwagę na jego zachowanie i sposób wypowiedzi. Znając zasady rozpoznawania kłamstwa, zyskujemy także kolejną przewagę nad osobą, z którą negocjujemy – jeśli sami zdecydujemy się na blef, nie zostanie on odkryty, ponieważ znając zdradzające nas zachowania, będziemy w stanie nad nimi zapanować.
Zasady rozpoznawania kłamstwa:
Kłamaniu często towarzyszy zdenerwowanie i stres. Te emocje wpływają na zachowanie człowieka. Człowiek zdenerwowany mówi innym tonem głosu, często mówi zbyt szybko lub głośno, albo też wręcz przeciwnie – cicho.
Osoba kłamiąca podaje zazwyczaj zbyt wiele szczegółów. Może to być mylące – jeśli ktoś opisuje wszystkie detale, sprawia wrażenie osoby prawdomównej, jednak w rzeczywistości często jest dokładnie odwrotnie. Jak sprawdzić, czy szczegóły podawane przez naszego rozmówcę są prawdą? Najlepszą metodą jest zadawanie pytań – jeśli osoba mówi prawdę, to ponowne opisanie tych szczegółów nie sprawi jej problemów. Osoba, która plącze się w swojej wypowiedzi i podaje różne wersje wydarzeń, najprawdopodobniej kłamie.
Gestykulacja i mowa ciała – to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat prawdomówności drugiej osoby. Nawet jeśli rozmówca podczas kłamania perfekcyjnie kontroluje ton głosu i prędkość mówienia, często zapomina o kontrolowaniu swoich mimowolnych zachowań i gestów. Kłamcy nadmiernie gestykulują; zakrywają również usta dłonią, kręcą się na krześle, poprawiają włosy lub krawat, pocierają uszy lub oczy i drapią nos.
Kontakt wzrokowy to kolejna rzecz przydatna przy rozpoznawaniu kłamcy. Unikanie kontaktu wzrokowego może być bowiem oznaką kłamstwa. Osoba, która podczas mówienia mija się z prawdą, może również błądzić wzrokiem po pomieszczeniu, kierować wzrok w dół lub w górę bez wyraźnego powodu lub nadmiernie mrugać i pocierać oczy. Nadmierne, uporczywe wpatrywanie się w oczy może być jednak również oznaką kłamstwa – w taki sposób często postępują osoby, które wiedzą, że brak kontaktu wzrokowego może je zdradzić i chcą zamaskować swoje kłamstwo.
Podstawowe Techniki Sprzedaży
Niby wszyscy znają podstawowe techniki sprzedaży, ale rzadko je stosują. Nie rozpoznają potrzeb, argumenty nie przyjmują formy korzyści, nie potrafią obronić ceny danego produktu czy…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej