Jak mieć „flow” w pracy?

Słowo „flow” stało się niesamowicie modne – w szczególności w odniesieniu do wszelkich działań służbowych. Jednak często nie wiemy co to znaczy „flow”, a tym bardziej jak osiągnąć ten bardzo pożądany stan, który może nam pomóc skuteczniej i szybciej wykonywać swoje obowiązki.
     
    Słowo "flow" stało się niesamowicie modne - w szczególności w odniesieniu do wszelkich działań służbowych. Jednak często nie wiemy co to znaczy "flow", a tym bardziej jak osiągnąć ten bardzo pożądany stan, który może nam pomóc skuteczniej i szybciej wykonywać swoje obowiązki.

    "Flow" to specyficzny moment, w którym pracownik (choć nie tylko, słowo to jest używane również w odniesieniu do artystów, sportowców i pasjonatów różnych dziedzin) jest w stu procentach zaangażowany na wykonywanym zadaniu, pozwala się całkowicie pochłonąć i wykazuje całkowite skupienie.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Gamma.

    Sprawdź naszą ofertę szkoleń menadżerskich. Dowiedz się jak zarządzać pokoleniem Y, jak być autorytetem dla pracowników, jak delegować i motywować zespół, jak prawidłowo przekazywać swoje doświadczenie, jak zarządzać w oparciu o metodologię MBTI. Zobacz szkolenia: szkolenie zarządzanie zespołem, zarządzanie projektami szkolenie, zarządzanie projektami.

    To stan, w którym jesteśmy maksymalnie produktywni i nic nie jest w stanie nas rozproszyć. Brzmi znajomo? Cóż, "flow" najczęściej mamy w innych dziedzinach życia, zdecydowanie rzadziej w pracy - szczególnie, jeśli ta jest nużąca i schematyczna. W końcu w przypadku codziennego powtarzania tych samych, rutynowych czynności, bardzo trudno nas czymś zaskoczyć i zafascynować.

    Czym charakteryzuje się stan przepływu? Emocjami! To element niezbędny do tego, by osiągnąć prawdziwy "flow". Oczywiście, mamy tu na myśli jedynie pozytywne emocje, takie jak ciekawość, entuzjazm czy chęć zdobywania kolejnych szczytów.

    Emocje mogą nas ograniczać, mogą również znacząco poprawiać naszą wydajność: w końcu gdy lubimy naszą pracę, powierzane obowiązki nas interesują a osiąganie konkretnych wyników sprawia nam radość, jesteśmy znacznie bardzie produktywni, pracujemy lepiej, szybciej, efektywniej i... czerpiemy z tego satysfakcję!

    Jak osiągnąć więc "flow" w pracy? Kluczowa jest zmiana: gdy jesteśmy znudzeni rutyną, nie obejdzie się bez wprowadzenie elementów, które mogą nas zainteresować i sprawić, że w pełni zaangażujemy się projekt.

    Może to być zmiana projektu, nad którym pracujemy, zmiana działu, przedsiębiorstwa lub postawienie sobie poprzeczki nieco wyżej. W skrócie: osoby, które właśnie mają "flow" to te, które naprawdę chcą pracować, czerpią z tego niesamowitą satysfakcję i są nastawieni na dążenie do konkretnego celu zawodowego.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza