Jak menedżer może wprowadzić scrum?
Przy implementacji nowego i nieznanego do tej pory stylu zarządzania projektem bardzo ważnym elementem jest zapoznanie się z wiadomościami, technikami i metodami, które zmotywują pracowników do orientacyjnego podążania za założeniami tej metody. Proces implementacji nowego typu zarządzania wśród osób, które do tej pory korzystały i przyzwyczaiły się do innych metod, nie należy do najłatwiejszych.
Najwięcej przeszkód może pojawić się podczas przechodzenia ze standardowych typów zarządzania do zarządzania Agile. Project management szkolenia pozwalają poznać techniki oraz sposoby, dzięki którym możemy "przekonać" członków zespołów do jego stosowania. Zawsze najlepiej sprawdza się metoda małych kroczków.
Na początek dobrze jest wprowadzić pewne elementy odpowiadające założeniom agile, a potem sukcesywnie doprowadzić proces wdrażania zwinnego zarządzania do końca, na każdym etapie oferując wsparcie i upewniając się, że członkowie zespołu zdają sobie sprawę z przypisanych na nowo ról i zakresu obowiązków.
Menedżer zawsze może przejść agile project management kurs - to pozwoli mu poznać techniki, które pomogą osiągnąć cel, jakim jest samo wdrożenie nowego systemu do codziennej pracy zespołu. bez głębszego zrozumienia, czym jest agile, implementacja tej metodologii na nic się zda.
Dobrze jest wyznaczyć jedną osobę w zespole, która przez jakiś czas będzie czuwała nad poprawnym wprowadzaniem tego typu zarządzania. Wszyscy członkowie zespołu powinni wziąć udział w szkolenie scrum developer - niezależnie od tego, czy scrum jako framework zwinnego zespołu zostanie wprowadzony czy też nie, ponieważ to szkolenie pozwoli zwizualizować, jak osiągane będą cele i założenia poprzez zastosowanie zwinnego zarządzania w projekcie.
Choć proces implementacji nowego sposobu zarządzania nie jest łatwy, jest zupełnie osiągalny i pomimo pewnego okresu przejściowego, zwykle szybko adaptuje się ze względu na specyfikę, swobodę i uwarunkowania jak i cechy osobiste członków zespołu pracujących nad projektem.