Jak działa Agile?
Projekty w różnych obszarach mogą mieć różną skalę, inne wymagania, założenia, ramy czasowe. W jednych projektach bardziej będzie liczyła się dokumentacja, w innych - bardziej będzie się stawiało na elastyczność.
Obecnie jednak dokumentacja ma coraz mniejsze znaczenie, jeśli chodzi o projekty, w których liczy się przede wszystkim szybkość znajdywania rozwiązań do pojawiających się problemów. O ile wciąż wiele rzeczy można dokładnie rozplanować, o tyle zmienia się schemat pracy - na bardziej elastyczny. Agile jest taką metodyką zarządzania projektami, której celem jest elastyczne podejście do problemu i właściwe rozplanowanie pracy bez konieczności utrzymywania nadmiernej dokumentacji.
Dzięki odpowiednim narzędziom nie ma potrzeby na zbyteczne dokumentowanie krok po kroku i opisywanie wszystkiego, co ma związek z projektem - określone narzędzia w zasadzie pozwalają na bieżąco rejestrować to, co jest najważniejsze i pomagają podzielić większe zadania na mniejsze, a dzięki temu też szybciej można odnaleźć przyczyny, które mogłyby ewentualnie stać na przeszkodzie do wykonania projektu.
W parze z Agile bardzo ładnie wpasowuje się Scrum - który jest szkieletem organizacyjnym projektu. W Scrumie zespół, aby być efektywnym, powinien zostać podzielony na trzy role, z czego po jednej osobie przypisane powinny być role Właściciela Produktu i Scrum Mastera, a reszta zespołu, zajmująca się głównie wykonywaniem projektu, jest po prostu zwana developerami.
Aby skutecznie wdrożyć taki system do projektu, niezbędne jest szkolenie Product Owner, szkolenia Scrum Developer i szkolenia Scrum Master.
Uporządkowanie ról sprawia, że każdy, mówiąc potocznym językiem, zna swoje miejsce w zespole, swoje uprawnienia i obowiązki i trzymając się pewnych ustaleń, zespół jest w stanie dostarczyć najwyższej jakości produkt w ramach ustalonego budżetu, odpowiadający życzeniom klienta, w czasie odgórnie z klientem ustalonym. Warto pamiętać, że pomimo różnych ról przyjętych w zespole, wszyscy członkowie są sobie równi.