Gdy jedną z głównych wartości firmy są ludzie

Szkolenia oraz warsztaty i grupy rozwojowe także o tematyce niebiznesowej to rozwiązania dla firm, dla których rozwój kapitału ludzkiego jest receptą na sukces.

Gamma - Gdy jedną z głównych wartości firmy są ludzie


Gdy jedną z głównych wartości firmy są ludzie


Niezależnie od czasów, z którymi przyszło nam się zmierzyć, nadal jedną z najważniejszych inwestycji w budżecie nowoczesnych, zorientowanych na sukces organizacji powinni być pracownicy. Szkolenia techniczne oraz tzw. szkolenia „miękkie” stały się już normą. W budżecie szkoleniowym ważne miejsce zajmują wydatki na szkolenia menedżerskie, szkolenia z technik sprzedaży czy z komunikacji.

Dotychczas jednak szkolenia, warsztaty oraz inne działania rozwojowe o tematyce niebiznesowej nie pojawiały się często w planach rozwojowych. Okazuje się jednak, że tego typu działania przynoszą nadzwyczaj dobre efekty. Coaching ogólnorozwojowy, podczas którego pracownik analizuje nie tylko zawodowe aspekty swojego funkcjonowania, przekłada się na wzrost motywacji i efektywności tego pracownika.

Uczestnictwo w szkoleniu z zarządzania stresem, pozwala natomiast wyeliminować lub zminimalizować skutki wypalenia zawodowego, czy pracy w stresujących warunkach. Okazuje się zatem, że ten dla wielu osób ulotny obszar, jakim jest rozwój osobisty, psychologiczny często ma dużo większe przełożenie na wzrost efektywności pracownika niż typowy rozwój kompetencji.

Z działań rozwojowych o tematyce niebiznesowej warto korzystać wtedy, gdy czynnik psychologiczny zaczyna mieć większy wpływ na efektywność pracownika niż kompetencje. Podczas wprowadzania zmian w organizacji kluczowi pracownicy odpowiedzialni za jej powodzenie często pracują pod wpływem dużego stresu.

Sytuacja ta może się negatywnie odbić na ich efektywności i motywacji, jednak spadku efektywności w tym wypadku nie należy upatrywać w braku umiejętności i wszelkie szkolenia kompetencyjne mogą nie przynieść zamierzonego efektu. W tej sytuacji dobry rezultat mogą dać takie działania rozwojowe, jak coaching ogólnorozwojowy, coaching grupowy „antystres” lub warsztaty z technik relaksacyjnych i zarządzania stresem.

Trudny, z punktu widzenia zarówno pracownika, jak i organizacji, jest także moment powrotu do pracy po dłuższej nieobecności. Tyczy się to przede wszystkim matek wracających do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Powszechne, w tej sytuacji jest zjawisko rozdarcia pomiędzy obowiązkami matki i pracownika. Kobiety skarżą się na trudności w koncentracji, nadmierne zmęczenie, rozkojarzenie.

Będąc w pracy myślą często o dziecku i wywołują u siebie poczucie winy, że spędzają z nim za mało czasu, z kolei gdy poddadzą się potrzebie „bycia matką” i pozwolą sobie w godzinach pracy na przykład na dłuższe rozmowy z opiekunką, mają wyrzuty sumienia spowodowane niewykonywaniem należycie obowiązków służbowych. Aby zminimalizować stres u matek pracujących, a także w celu zapewnienia wysokiej wydajności ich pracy firmy decydują się na sfinansowanie ich udziału w warsztatach dla kobiet powracających do aktywności zawodowej.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zadbaj o profesjonalną obsługę klienta, rozwój menadżerów i działu handlowego. Zobacz:

Póki co nie ma na rynku usług szkoleniowych wielu wartościowych ofert tego typu warsztatów, które z jednej strony poruszałyby aspekt psychologiczny tego zjawiska, a z drugiej pozostawały spójne z podejściem biznesowym.

Jednak jedna z warszawskich firm szkoleniowych wprowadziła ostatnio na rynek ciekawy warsztat „W poszukiwaniu kobiecej mocy”. Głównym założeniem tego warsztatu jest uświadomienie kobietom, że możliwe jest zachowanie balansu pomiędzy trzema sferami ich życia: macierzyństwem, karierą zawodową i rozwojem osobistym oraz ich sferą cielesną i seksualnością. Uczestnictwo w tych warsztatach pozwala kobietom zbudować na nowo poczucie własnej wartości i odkryć swoją wewnętrzną siłę – mocne strony na których mogą budować sukces.

Dzięki temu jako matki dostrzegają, że w relacji z dzieckiem liczy się jakość a nie ilość, jako kobiety czerpią radość i satysfakcję ze swojego ciała i seksualności, a jako pracownice potrafią efektywnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe nierzadko zadziwiając swoich współpracowników i przełożonych świetną organizacją i tempem pracy.

W programie warsztatów nie zabrakło więc zagadnień dotyczących wychowania malucha i sposobów na kreatywne spędzanie z nim czasu, trików stylistycznych i technik wizażu, które umożliwią mamie wykonać ekspresowo biznesowy makijaż z dzieckiem uwieszonym na nodze, czy zagadnień dotyczących efektywnej komunikacji, autoprezentacji i organizacji czasu pracy.

W formule otwartej warsztat odbywa się w trzy kolejne soboty, jednak możliwe jest też zorganizowanie takiego warsztatu w formule zamkniętej – dla konkretnej firmy w terminie, który klientowi najbardziej odpowiada. Z punktu widzenia organizacji taka elastyczność firmy szkoleniowej jest ważna, gdyż działania rozwojowe o tematyce niebiznesowej często nie mogą odbywać się w godzinach pracy.

Analizując rynek usług szkoleniowych miejmy nadzieję, że z czasem oferta działań rozwojowych o tematyce niebiznesowej będzie się poszerzać, gdyż jest to potrzebny i wartościowy obszar ściśle wiążący się ze strategicznym zarządzaniem zasobami ludzkimi. A te firmy, które jeszcze nie miały okazji włączyć w swoje plany szkoleniowe działań o tematyce niebiznesowej, gorąco zachęcam do wypróbowania ich, pozytywne efekty będzie można zaobserwować bardzo szybko.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza