Do czego służy biznes plan?
Często się zdarza, że początkujący biznesmeni nie zdają sobie sprawy z tego, że posiadanie odpowiednio skonstruowanego biznesplanu może zapewnić duży sukces firmy. Zatem czym jest właściwy biznes plan oraz do czego służy?
Wielu przedsiębiorców po biznes plan sięga dopiero wtedy, gdy stara się o dofinansowanie w charakterze kredytu czy też dotacji. Niemniej wówczas może się okazać, że jest już za późno. Zbyt mała ilość czasu eliminuje możliwość stworzenia odpowiedniego biznesplanu, co może skutkować utratą szansy na pozyskanie środków finansowych na rozwój firmy.
Biznes plan – na czym polega?
Plan biznesowy jest specyficznym narzędziem najczęściej wykorzystywanym podczas oceny opłacalności poszczególnych przedsięwzięć gospodarczych. Powinien on zawsze zawierać kompleksowy spis priorytetowych zadań, które to stawia się przed danym przedsiębiorstwem oraz przed jego właścicielem.
Poprawnie sporządzony plan biznesowy powinien udowadniać, że poszczególne działania zapewnią poprawną płynność finansową w firmie oraz, że przyniesie on zysk wystarczający na pokrycie wszelkich wydatków związanych z prawidłowym funkcjonowaniem firmy.
Istotne elementy biznesplanu
Wyróżnia się szereg istotnych elementów planów biznesowych. Wśród wielu z nich można wymienić:
- ogólny plan wykonawczy – obejmuje on maksymalnie dwie strony, na których to właściciel danej firmy przedstawia meritum całego przedsięwzięcia. W planie wykonawczym zawarte są zawsze tylko najważniejsze punkty
- informacja o firmie – czyli krótki, zwięzły oraz rzeczowy opis danego przedsięwzięcia, praw własności firmy oraz jej historia
- usługi lub produkty – w biznes planie musi znajdować się ich opis oraz wykazanie, czym poszczególne produkty i usługi wyróżniają się w stosunku do usług i produktów znajdujących się u konkurencji
- analiza rynku – jest to opis typowego klienta firmy oraz wielkości rynku ze szczegółowym uwzględnieniem jego przyszłego rozwoju. Ten istotny punkt planu biznesowego powinien również zawierać informację o obszarach działań konkurencji
- strategia oraz wdrażanie – w tym miejscu opisywane są działania jakie zamierza właściciel firmy podjąć w celu efektywnego wdrożenia oraz znacznego zwiększenia sprzedaży swoich produktów i usług. Ponadto przedstawia sposób wprowadzenia w życie biznes planu.
- opis zarządu – ten istotny punkt planu biznesowego przedstawia zarząd firmy. Jest tutaj również przedstawiane doświadczenie firmy oraz jej poszczególne osiągnięcia
- plan finansowy – jest to ogólny szacunek finansowy obejmujący sprzedaż, przepływ gotówki oraz zyski firmy
Biznes plan – jakie jest jego przeznaczenie?
Plan biznesowy może być sporządzony zarówno na potrzeby wewnętrzne jak i zewnętrzne firmy. Może on być przeznaczony do różnych celów takich jak:
- potrzeby wewnętrzne firmy – postępowanie zgodne z biznesplanem zapewnia nie tylko doskonałą organizację pracy lecz także zwiększa szansę na odniesienie sukcesu. Co więcej jest to sprawdzony sposób na informowanie partnerów biznesowych o postępach w przedsiębiorstwie, które to powinny zawsze następować zgodnie z biznesplanem. Dzięki temu jest zapewniony gwarantowany zysk, równoległy do rozwoju firmy. Podczas tworzenia planu biznesowego na potrzeby wewnętrzne firmy warto skupić się bardziej na operacjach, a nie na finansach firmy.
- potrzeby zewnętrzne firmy – poszczególne plany biznesowe często są sporządzane jako załącznik do wniosku o uzyskanie kredytu lub dotacji. Służy on wówczas do wykazania rentowności danej firmy. W tym przypadku warto w znacznej mierze skupić się na finansach, natomiast mniej na operacjach.
W przypadku starania się o kredyt bank na podstawie sporządzonego biznesplanu sprawdza, czy płynność finansowa firmy będzie wystarczająca na pokrycie rat zaciągniętego zobowiązania. Z kolei inwestorzy zwracają szczególną uwagę na nisze rynkowe, obowiązujące trendy, natomiast w mniejszym stopniu na kreatywność zaplanowanego przedsięwzięcia.
W celu efektywnego zarządzania biznes plan powinien być sporządzany zarówno w tworzących się jednostkach organizacyjnych jak i w funkcjonujących od pewnego czasu przedsiębiorstwach. Dobrze sporządzony plan biznesowy stanowi ważną mapę przedsięwzięcia, która to nawet po zrealizowaniu zadania nie jest bezużyteczna. Do biznesplanu można powrócić w przyszłości, planując kolejne przedsięwzięcia biznesowe.