Powodów odejścia pracowników z miejsca och pracy jest naprawdę całe mnóstwo. Oto lista kilku najczęstszych przyczyn rezygnacji z pracy, nawet jeżeli dany pracownik w jednym miejscu zatrudniony był prze wiele lat.
1. Wynagrodzenie. Jak się okazuje to najczęstszy powód dla którego pracownicy zaczynają poszukiwania zupełnie innego niż dotychczas miejsca zatrudnienia. Wzrost wynagrodzeń to niestety w większości przypadków tylko pusta statystyka, bowiem nawet około połowy pracujących osób pracuje za najniższą możliwą stawkę, a niekiedy nawet nieco poniżej niej ( co nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa). Dlatego każdy szef chcący zatrzymać pracownika powinien podnieść stawki do zadowalających, ale adekwatnych do pełnionego stanowiska.
2. Bark pochwał. Duża część pracowników deklaruje, że odeszła z poprzedniego miejsca pracy, gdyż byli tam niedoceniani i nie słyszeli pochwał nawet za wybitne osiągnięcia dla interesów firmy, której reprezentantami byli. Nie zawsze chodzi tu o uznanie finansowe. Czasem zdarza się, że podziw i uznanie szefa warte są więcej niż uznaniowa premia.
3. Niestabilność firmy. Bark pewnej pozycji na rynku czy niestabilna sytuacja finansowa w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do tego, że jej pracownicy zaczynają poszukiwania innego zajęcia, w którym będą mieli jasną sytuację, w jakiej aktualnie przedsiębiorstwo się znajduje. Pracownik potrzebuje stabilizacji, strach o to, czy jutro będzie miał pracę czy nie, nie służy jego efektywności w wykonywanych zajęciach.
4. Bark przestrzegania czasu pracy. Dość często zdarza się, że pracownik przesiaduje w pracy więcej niż wynika to z ustaleń Kodeksu Pracy, dodatkowo nie otrzymując za to wynagrodzenia w odpowiedniej wysokości. Taka sytuacja powoduje, że zaczyna on rozglądać się za innym, bardziej uczciwym względem pracownika pracodawcą.
5. Zła atmosfera w pracy. To jeden z czynników powodujących odejście z pracy dla części osób. Jednakże wiele osób deklaruje, że uznanie szefa i godne zarobki są w stanie przekonać ich do pozostania, pomimo nawet niechęci współpracowników.