Demotywacja

Marzeniem każdego człowieka jest posiadanie dobrze płatnej i interesującej pracy. Nie da się ukryć, że znalezienie takiej pracy nie należy do najłatwiejszych zadań. Oprócz godnego wynagrodzenia, większość osób oczekuje również przyjaznej atmosfery w miejscu pracy. Jak bowiem powszechnie wiadomo, w pracy spędzamy znaczną część każdego dnia.

Gamma - Demotywacja

 
Demotywacja

Marzeniem każdego człowieka jest posiadanie dobrze płatnej i interesującej pracy. Nie da się ukryć, że znalezienie takiej pracy nie należy do najłatwiejszych zadań. Oprócz godnego wynagrodzenia, większość osób oczekuje również przyjaznej atmosfery w miejscu pracy. Jak bowiem powszechnie wiadomo, w pracy spędzamy znaczną część każdego dnia. Dobrze by więc było, gdyby ten czas spędzany był w miłej i przyjaznej atmosferze. Dzięki temu pracownicy będą mniej podatni na stres.

Nie da się również ukryć, że miła atmosfera sprzyja rozwiązywaniu problemów, które pojawiają się często w trakcie realizacji zadań firmowych. Pracownik, który czuje się dobrze w miejscu pracy posiada większą motywację do pracy niż pracownik, który żyje w permanentnym stresie. Dzięki motywacji, pracownik świadczy pracę w sposób sumienny i rzetelny. Bez trudu można więc dojść do wniosku, że negatywna atmosfera w danej organizacji wpływa na demotywację pracownika.

Pracownik, który jest stale narażony na czynniki demotywujące nie będzie wykonywał swoich obowiązków w sposób staranny. Obok niekorzystnej atmosfery w miejscu pracy wśród czynników budzących demotywację można wyróżnić również: niesprawiedliwe traktowanie pracowników przez przełożonych, pracę sprzeczną z predyspozycjami danej osoby czy brak perspektyw rozwojowych. Nie da się również ukryć, że czynnikiem demotywującym bywa często niskie wynagrodzenie. Niesprawiedliwe traktowanie pracowników jest niestety bolączką wielu firm.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

Nader często zdarza się bowiem, że przełożeni z różnych względów traktują niektórych pracowników lepiej od innych. Nierzadko bywa tak, że jednemu pracownikowi zleca się znacznie więcej zadań niż drugiemu, mimo iż pracują na równorzędnych stanowiskach i posiadają podobne kwalifikacje. Osoba, której zlecono wykonanie większej ilości zadań może czuć się sfrustrowana i przytłoczona nadmierną ilością zadań. Osoba, która ma do wykonania niezbyt dużą ilość zadań może z kolei poczuć się niedoceniona. Kolejnym czynnikiem, który demotywuje do pracy jest brak perspektyw rozwojowych.

Nie da się ukryć, że większość pracowników prędzej czy później oczekuje awansu, a co za tym idzie korzystniejszych warunków pracy i płacy. Jeżeli pracownik pomimo sumiennego wykonywania swoich obowiązków służbowych przez długi czas nie dostaje awansu, może poczuć się znużony. Może mu się również wydawać, że nie warto się starać, skoro jego wysiłek nie zostaje doceniony. Nierzadko zdarza się, że brakuje nam motywacji dlatego, że wybraliśmy pracę sprzeczną z naszymi zainteresowaniami i predyspozycjami.

Wiele osób przy wyborze pracy bierze pod uwagę głównie wysokość zarobków. Jest to jednak błąd, gdyż codzienne chodzenie do pracy, która nas nie interesuje może być przyczyną frustracji i chronicznego zmęczenia. Jak zaś powszechnie wiadomo frustracja i chroniczne zmęczenie nie są czynnikami, które pozytywnie wpływają na jakość świadczonej pracy. Praca sprzeczna z naszymi predyspozycjami może również doprowadzić w skrajnych przypadkach do depresji i zaburzeń nerwicowych. Ciężko rzecz jasna uniknąć wszystkich czynników demotywujących w miejscu pracy. Aby jednak demotywacja miała do naszych pracowników jak najmniejszy dostęp, warto organizować cykliczne szkolenia, dzięki którym pracownicy poznają czynniki negatywnie wpływające na motywację pracowniczą. Jak zaś powszechnie wiadomo, posiadając wiedzę odnośnie zagrożeń, łatwiej jest im zapobiegać.

Szkolenia, aby były skuteczne, muszą być prowadzone przez doświadczoną i wykwalifikowaną firmę szkoleniową. Najbezpieczniej przy wyborze firmy kierować się opiniami klientów. Reasumując powyżej zebrane rozważania, z łatwością można stwierdzić, że pracownik narażony jest na wiele czynników, które negatywnie wpływają na jego motywację do pracy. Wśród czynników demotywujących wyróżnić można chociażby takie czynniki jak zbyt niska pensja, wykonywanie pracy sprzecznej z zainteresowaniami czy brak perspektyw rozwojowych. Nie da się ukryć, że na niektóre z czynników pracownik nie ma większego wpływu. Aby zminimalizować negatywny wpływ powyższych czynników na motywację pracownika, warto organizować cykliczne szkolenia o tematyce motywacji i demotywacji. Dzięki takim szkoleniom pracownicy będą wiedzieć jakie czynniki wpływają na podniesienie jakości ich pracy, a jakie czynniki tę jakość obniżają.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza