Od kilku lat słowo "coaching" staje się coraz bardziej popularny. Zjawisko to ma swoich zwolenników i przeciwników: ci pierwsi twierdzą, że odpowiedni coach jest niemal cudotwórcą, ci drudzy wyśmiewają cały proces uznając, że nic nie zmotywuje osoby, która zmotywować się nie chce.
I jak zawsze - prawda leży gdzieś pośrodku.
Coaching - definicja i zastosowanie
Czym więc jest cały ten coaching? Najprościej mówiąc jest to proces, który pomaga w rozwoju danej osoby lub grupy osób. Coach nie jest więc wcześniej wspomnianym cudotwórcą: jest osobą, która prowadzi przez cały proces zmiany, pomaga w wyborze decyzji, motywuje i naprowadza.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Gamma – firma szkoleniowa roku.
Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.
Zapoznaj się z całym działem szkoleń menadżerskich: szkolenie menadżerskie
Skorzystanie z usług coacha jest więc optymalnym rozwiązaniem dla osób, które już podjęły decyzję o zmianie życia, jednak z różnych przyczyn boją się lub nie wiedzą od czego zacząć.
Coaching w biznesie - kiedy i czy warto z niego skorzystać?
Narzędzia coachingowe są bardzo popularne w trakcie budowania zespołu, rozwiązywania sytuacji konfliktowych oraz prób zmotywowania pracowników. Skorzystanie z usług profesjonalnego mentora rozwoju osobistego może być przydatne gdy:
- nasi pracownicy wykazują chęci rozwoju, jednak nie potrafią się do niego zmotywować,
- w zespole wynikają sytuacje konfliktowe, należy popracować nad relacjami między ludźmi,
- borykamy się z problemem braku zaufania w kompetencje i umiejętności między pracownikami.
To oczywiście tylko kilka sytuacji, w których przyda się pomoc coacha. Oni sami mogą zaproponować różne metody, dzięki którym rozładują napięcie, nakierują pracowników oraz sprawią, że w zespole zapanują inne nastroje.
Szczególnie popularne jest używanie bardzo ogólnych, uniwersalnych narzędkzi coachingowych, takich jak action learning grupowy, który polega na rozwiązywaniu problemów jednej osoby poprzez połączenie sił całego zespołu.
To dokonały sposób nauki pracy w grupie, zaciśnięcia więzi ale również odsunięcia osobistych przekonań i problemów na drugi tor, w celu wspólnego rozwiązania danej sytuacji, w której znajduje się jeden z członków zespołu.