Co to jest sprint? Co ma wspólnego z Agile?
Jeśli przyjmowaną coraz częściej w branży informatycznej metodologię zwaną Agile jako system zarządzania projektem przyjmiemy za typ projektu, to Scrum będzie jego podtypem. Agile i Scrum mają ze sobą wiele wspólnego i przede wszystkim - wspólne cele. Jednak, sposób ich wykonywania może się trochę różnić. Wiedzę z tego zakresu możemy zdobyć idąc na szkolenie agile foundation.
O ile Agile jest przede wszystkim szybko reaktywnym sposobem zarządzania projektem, o tyle o Scrumie możemy rzec, że jest to bardziej metodyczny sposób zarządzania projektem oparty o szereg spotkań mających na celu zwinny i szybki postęp w rozwoju aplikacji zgodnie z życzeniem klienta.
Szkolenie product owner jest niezbędne, by jednostka wydzielona do przejęcia takich obowiązków mogła odpowiadać w imieniu klienta i zbierać od niego wymagania, które następnie przekaże developerom w postaci mniej lub bardziej skomplikowanych zadań.
Szkolenia scrum master to jedyna słuszna droga, aby upewnić się, że scrum wdrożony jest w naszej firmie w odpowiedni sposób - scrum master musi upewnić się, że role i zadania są odpowiednio rozdzielone między członkami zespołu w zależności od ich predyspozycji i umiejętności, ale też musi upewnić się, że wszelkie problemy i przeszkody w realizacji projektu zostaną na czas usunięte, by produkt dotarł do klienta w sposób z nim uprzednio uzgodniony.
Szkolenia scrum developer powinien przejść każdy z członków zespołu, aby w efektywny i odpowiedzialny sposób pracować w przyjętej metodologii, podnosząc tym samym zadowolenie klienta.
Podczas kiedy projekt może zostać określony w pewnym terminie do realizacji i oddania klientowi, cały ten okres powinien zostać podzielony na tak zwane sprinty. Sprinty to okresy typowo od tygodnia do czterech, charakteryzujące się takimi elementami jak spotkaniem na samym początku, podczas którego praca jest rozdzielana między członków zespołu.
Każdego dnia odbywać się powinno kilkunastominutowe spotkanie z całym zespołem na podsumowanie efektów pracy, a na samym końcu - prowadzona jest tzw. retrospekcja, czyli podsumowanie całej pracy w okresie jednego sprintu.