Co może wpływać na brak zaangażowania pracowników?
Każdemu z nas zależy na tym, by pracować w firmie, która jest przyjazna dla pracownika. Nie da się ukryć, że nie mniej ważne jest odpowiednie wynagrodzenie, które zapewni nam godny poziom życia. Nieprzyjazne środowisko w firmie może jednak sprawić, że nawet najatrakcyjniejsze wynagrodzenie nie przekona nas do tego, aby zostać w niej na dłużej. Brak zaangażowania pracowników znacznie częściej dotyka firmy, których polityka wobec pracowników pozostawia wiele do życzenia.
Jeżeli więc nasza firma boryka się z brakiem zaangażowania pracowników, należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób traktujemy pracowników. Kierownicy oraz szefowie zespołów muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy traktują swoich podwładnych w taki sposób, w jaki sami chcieliby być traktowani. Jeżeli nie, należy rozważyć w jaki sposób można sprawić, że atmosfera w zespole się polepszy. Oprócz nieprzyjaznego środowiska, za brak zaangażowania może odpowiadać rażąco niskie wynagrodzenie. Na szczęście takie sytuacje należą już do rzadkości.
Jeżeli jednak w naszej firmie pracownicy nie otrzymują wystarczającego wynagrodzenia za świadczoną pracę, być może znalezlismy przyczynę braku ich zaangażowania. Kolejną przyczyną braku zaangażowania w zespole pracowniczym może być brak perspektyw. Nie da się bowiem ukryć, że większości pracowników zależy na zdobyciu awansu. Jeżeli nie dostajemy go mimo zaangażowania w pracę, nasza wydajność spada. Budowanie zaangażowania pracowników nie jest zadaniem łatwym.
Oczywiście najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyny, która odpowiada za niską jakość pracy świadczonej przez pracowników. Nie zawsze jednak znamy przyczynę braku zaangażowania pracowników. Czasami zaś przyczyn jest kilka. Dobrze by było, gdyby szefowie firm zadbali o to, by osoby zajmujące kierownicze stanowiska w ich firmach mogły wziąć udział w szkoleniach, dzięki którym dowiedzą się jak motywować swoich podwładnych do pracy. Motywowanie pracowników szkolenie przyda się każdemu menedżerowi.
Osoby zajmujące stanowiska kierownicze muszą bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że za ich sukces pośrednio odpowiadają sukcesy ich podwładnych. W interesie kierownika leży więc to, aby jego podwładny wykonywał swoją pracę w sposób sumienny. Cechy zaangażowanego pracownika to niewątpliwie punktualność, uczciwość oraz zdolność do poświęceń. Nie da się również ukryć, że bardzo dobrze byłoby, gdyby pracownik był empatyczny, bo dzięki temu będzie służył pomocą swoim kolegom z zespołu, gdy zaistnieje taka potrzeba. Nie da się ukryć, że każdemu pracownikowi przyda się również cecha, jaką jest cierpliwość. Cierpliwi ludzie znacznie częściej bowiem osiągają sukcesy. Budowanie motywacji i zarządzanie zaangażowaniem pracownika to zatem umiejętność przydatna każdemu menedżerowi.
Dzięki szkoleniu poprowadzonemu przez wykwalifikowaną oraz doświadczoną firmę kierownicy zyskują szansę na to, by opanować wspomnianą umiejętność. Szkolenia powinny być systematyczne oraz regularne. Praca z ludzmi wymaga bowiem stałego podnoszenia swoich kwalifikacji i dotyczy to zarówno umiejętności twardych jak i umiejętności miękkich. Podsumowując zebrane wyżej rozważania, z całą pewnością można wskazać, że wśród najczęstszych przyczyn braku zaangażowania wśród pracowników należy wymienić: zbyt niską płacę, brak perspektyw rozwojowych, a także niekorzystną atmosferę w firmie. Nie da się ukryć, że czasami przyczyn jest mniej, a czasami kumulują się one. Warto zaznaczyć, że wyeliminowanie przyczyny wymaga odpowiednich działań.
Osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych muszą mieć świadomość tego, jak trudnym zadaniem jest odbudowa zaangażowania pracowników. Pomocne mogą być różnego rodzaju szkolenia dla kadr kierowniczych. Dzięki szkoleniom, menedżerowie zyskają szansę poznania czynników, które w znacznym stopniu odpowiadają za zaangażowanie pracowników. Aby szkolenia przyniosły oczekiwany skutek, muszą być przeprowadzane regularnie oraz systematycznie. Dobrze by również było, gdyby prowadziła je osoba doświadczona oraz właściwie wykwalifikowana.